Bohater: Henryk Schliemann (czyt. Szliman) - postać autentyczna; człowiek, który na podstawie wskazówek zawartych w „Iliadzie” Homera odkrył Troję.
a) II połowa XIX w., wieczór wigilijny
b) rok 1873
a) dom rodzinny Henryka Schliemanna w Meklemburgii (w Niemczech)
b) Grecja - Mykeny; ruiny Troi na wybrzeżu tureckim
Narracja: Narrator jest wszechwiedzący, narracja została poprowadzona w trzeciej osobie.
Gatunek: Tekst jest opowiadaniem biograficznym - zostały w nim opisane fakty z życia słynnego archeologa, Henryka Schliemanna.
1. Świąteczny wieczór w domu państwa Schliemannów.
2. Marzenia małego Henryka.
3. Odkrycie Troi przez Henryka Schliemanna.
1. Wieczór wigilijny w domu państwa Schliemannów. Mały Henryk dostał „pod choinkę” książkę: „Historia świata dla dzieci”, pięknie wydaną, bogato ilustrowaną. Oglądał ją z wielkim przejęciem. Najbardziej zafascynował go obrazek przedstawiający Troję. W tym momencie podjął decyzję: jak będzie duży, znajdzie ruiny tego miasta.
2. Minęło wiele lat. Henryk Schliemann odkrył grób Agamemnona w Mykenach (Agamemnon - wódz armii greckiej w czasie wojny trojańskiej). Znalazł złotą maskę króla i wiele drogocennych przedmiotów. Całe znalezisko przekazał królowi Grecji.
3. Rozkopano wzgórze na wybrzeżu Turcji. Z jego wnętrza wyłoniły się ruiny domów spalonego miasta. Na podstawie zachowanych szczątków oraz badań popiołu i pyłu ustalono wiele faktów dotyczących Troi i jej mieszkańców. Był to wielki triumf Henryka Schliemanna.
Ruiny Troi odkrył w 1873 r. Henryk Schliemann. W poszukiwaniach kierował się wskazówkami zawartymi w „Iliadzie” Homera. Realizacja chłopięcego marzenia kosztowała go wiele trudu i wysiłku. Najpierw musiał zdobyć majątek, aby móc finansować prace wykopaliskowe.
Dzięki Schliemannowi wiemy, że Troja wznosiła się kiedyś na wybrzeżu obecnej Turcji. Była wielkim (jak na tamte czasy) miastem, otoczonym potężnymi murami z glinianej cegły. Okazało się, że wnętrze wzgórza rozkopanego przez archeologów mieści aż siedem warstw tego samego miasta. Świadczy to o tym, że Troja była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana.
Jej mieszkańcy hodowali kozy, krowy, owce, świnie, psy i konie. Nie było kotów - zwierząt tak popularnych w dzisiejszych domach. Żywili się plackami, jęczmieniem, pszenicą, fasolą, dzikim ptactwem i darami morza: rybami, małżami, ostrygami. W mieście znaleziono też bursztyny, pochodzące prawdopodobnie z Bałtyku.
Henryk Schliemann odkrył również grobowiec jednego z bohaterów wojny trojańskiej, króla Myken - Agamemnona.
Urodzony w II poł. XIX w. w Meklemburgii odkrywca Troi odznaczał się wspaniałymi cechami charakteru.
Był niezwykle wytrwały i pracowity. Kiedy raz wytyczył sobie cel w życiu, dążył do niego, nie zrażając się żadnymi przeszkodami ani trudnościami. Nawet pieniądze na poszukiwania musiał najpierw sam zarobić. Piękne jest to, że kierował się pasją i chęcią odkrycia miasta, miłością do nauki, a nie widokiem korzyści materialnych, które mógłby osiągnąć. Skarb znaleziony w grobie Agamemnona przekazał w całości królowi Grecji, jako historyczne dziedzictwo tego kraju. Dzięki uporowi osiągnął cel i, co ważniejsze, uczynił to w sposób prawy i szlachetny.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.