Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Opowieść Indian o powstaniu człowieka” (fragment powieści „Biały Mustang”) (Sat-Okh)

Mit o powstaniu człowieka

Wygląd świata przed stworzeniem ludzi: Świat był piękny, żyły na nim tylko zwierzęta, przyroda bujnie się rozrastała, nikt jej nie niszczył; zwierzęta jednak nie umiały żyć w harmonii - rywalizowały z sobą o to, kto jest najpotężniejszy, najsilniejszy.

Cel stworzenia człowieka: W tej sytuacji Wielki Duch postanowił stworzyć człowieka, który obejmie we władanie świat roślin i zwierząt.

Ludzkie rasy: Najpierw powstała rasa biała (z gliny, skóry i jadu grzechotnika, wypalona w ogniu), potem rasa czarna (z gliny, wypa lona w ogniu z sosnowych gałęzi), na końcu Indianie (z czerwonej gliny, wypalona w ogniu z gałęzi brzozy, dębu, modrzewia, oblanych smołą i żywicą).

W tym micie wygląd ludzi, należących do poszczególnych ras, współgra z ich charakterem - człowiek rasy białej jest blady, ma niezdrowy wygląd i zły, przewrotne charakter; człowiek rasy czarnej jest silny, ale wygląda na niezbyt rozgarniętego i jest tchórzliwy. Najdoskonalszy pod każdym względem jest Indianin - czerwonoskóry - i to świadczy o tym, że mit ten stworzyli Indianie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.