Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

O Lechu i białym orle (M. Orłoń)

Treść

Po rozstaniu z braćmi, Czechem i Rusem, Lech długo wędrował ze swoją drużyną w poszukiwaniu miejsca na założenie siedziby. Wprawdzie puszcza, w której zatrzymali się na wypoczynek, była bo gata, „Ale ziemi, na której mają się rodzić ich dzieci i wnuki, nie wybiera się pochopnie. To jest ziemia na zawsze” - myślał.

Drużyna Lecha zajęła się pojeniem koni i szykowaniem wieczerzy, a on stał i wciąż dumał, czy to jest dobre miejsce dla jego ludu. Puszcza zapowiadała obfitość zwierzyny, w wodach roiło się od ryb, ziemia wydawała się żyzna, ale Lech wciąż się wahał. Nagle nad jego głową zakołował ogromny, biały ptak. Potem przysiadł na gnieździe i zaczął karmić pisklęta. Lech uznał to wydarzenie za znak od pogańskiego bóstwa, szybko podjął decyzję. Zwołał swoich wojów i powiedział:

- „Tu zostaniemy. Tu będzie nasze gniazdo. A ten biały ptak (...) naszym znakiem”. I tak się zaczęło...

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.