Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Sen o Troi (fragment) (H. Stoll)

Wiadomości zawarte w tekście „Sen o Troi"

Ruiny Troi odkrył w 1873 r. Henryk Schliemann. W poszukiwaniach kierował się wskazówkami zawartymi w „Iliadzie” Homera. Realizacja chłopięcego marzenia kosztowała go wiele trudu i wysiłku. Najpierw musiał zdobyć majątek, aby móc finansować prace wykopaliskowe.

Dzięki Schliemannowi wiemy, że Troja wznosiła się kiedyś na wybrzeżu obecnej Turcji. Była wielkim (jak na tamte czasy) miastem, otoczonym potężnymi murami z glinianej cegły. Okazało się, że wnętrze wzgórza rozkopanego przez archeologów mieści aż siedem warstw tego samego miasta. Świadczy to o tym, że Troja była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana.

Jej mieszkańcy hodowali kozy, krowy, owce, świnie, psy i konie. Nie było kotów - zwierząt tak popularnych w dzisiejszych domach. Żywili się plackami, jęczmieniem, pszenicą, fasolą, dzikim ptactwem i darami morza: rybami, małżami, ostrygami. W mieście znaleziono też bursztyny, pochodzące prawdopodobnie z Bałtyku.

Henryk Schliemann odkrył również grobowiec jednego z bohaterów wojny trojańskiej, króla Myken - Agamemnona.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.