Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dedal i Ikar (J. Parandowski)

Dedal i Ikar (J. Parandowski)

Bohaterowie

Dedal - Grek, mistrz we wszystkich sztukach, rzeźbiarz i architekt, wynalazca (świder, poziomica); powiernik króla Minosa.

Ikar - jego syn.

Czas akcji: mityczny (za panowania króla Minosa na Krecie).

Miejsce akcji: Kreta.

narracja: jest trzecioosobowa. Występuje narrator wszechwiedzący.

gatunek: mit.

Plan wydarzeń

1. Zaprojektowanie labiryntu przez Dedala.

2. Tęsknota za ojczyzną.

3. Skonstruowanie skrzydeł przez Dedala.

4. Śmieć Ikara.

5. Samotny powrót bohatera do Grecji.

Treść

Na wyspie Krecie, leżącej ma Morzu Śródziemnym, panował król Minos. Jego żona, Pazyfae, urodziła syna, który okazał się potworem: pół bykiem, pół człowiekiem. Aby go ukryć, Dedal zaprojektował i wybudował labirynt - pałac o skomplikowanym rozkładzie pokoi i korytarzy. Minotaur (bo tak nazywał się królewski syn) nie mógł z nich wyjść.

Ale Dedal znał jeszcze inne tajemnice Minosa, toteż, gdy nękany tęsknotą za swoją ojczyzną - Grecją zwrócił się do króla z prośbą o umożliwienie mu powrotu do kraju, Minos stanowczo odmówił. Wtedy Dedal wpadł na niezwykły pomysł.

Z ptasich piór sklejonych woskiem skonstruował skrzydła. Dzięki nim zamierzał razem z Ikarem uciec z wyspy. Kiedy już przypięli sobie skrzydła do ramion, ojciec ostrzegł syna: „Pamiętaj, synu, żebyś zawsze latał środkiem, między morzem a niebem. Nie wolno ci zbyt wysoko szybować, gdyż gorąco promieni słonecznych roztopi wosk, który spaja skrzydła”.

Dedal leciał pierwszy i pokazywał synowi drogę. Ikar upajał się lotem. Zachwycony szybowaniem w powietrzu wzbijał się coraz wyżej i wyżej, w kierunku słońca. Wosk na jego skrzydłach roztopił się i chłopiec spadł. Wyspę, na której zginął Ikar, nazwano Ikarią, a morze wokół niej - Morzem Ikaryjskim.

Ojciec zawrócił, pochował syna, a potem doleciał na Sycylię, gdzie żył jeszcze wiele lat, powszechnie szanowany.

Porównanie postaci Dedala i Ikara

Dedal Ikar
  • dojrzały
  • mądry
  • rozsądny
  • rozważny
  • doświadczony
  • przezorny
  • młody
  • ulegający emocjom
  • nieposłuszny
  • lekkomyślny

Wniosek: Dedal jest symbolem wieku dojrzałego. Ikar to symbol młodzieńczych marzeń i porywów.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.