Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dedal i Ikar (J. Parandowski)

Treść

Na wyspie Krecie, leżącej ma Morzu Śródziemnym, panował król Minos. Jego żona, Pazyfae, urodziła syna, który okazał się potworem: pół bykiem, pół człowiekiem. Aby go ukryć, Dedal zaprojektował i wybudował labirynt - pałac o skomplikowanym rozkładzie pokoi i korytarzy. Minotaur (bo tak nazywał się królewski syn) nie mógł z nich wyjść.

Ale Dedal znał jeszcze inne tajemnice Minosa, toteż, gdy nękany tęsknotą za swoją ojczyzną - Grecją zwrócił się do króla z prośbą o umożliwienie mu powrotu do kraju, Minos stanowczo odmówił. Wtedy Dedal wpadł na niezwykły pomysł.

Z ptasich piór sklejonych woskiem skonstruował skrzydła. Dzięki nim zamierzał razem z Ikarem uciec z wyspy. Kiedy już przypięli sobie skrzydła do ramion, ojciec ostrzegł syna: „Pamiętaj, synu, żebyś zawsze latał środkiem, między morzem a niebem. Nie wolno ci zbyt wysoko szybować, gdyż gorąco promieni słonecznych roztopi wosk, który spaja skrzydła”.

Dedal leciał pierwszy i pokazywał synowi drogę. Ikar upajał się lotem. Zachwycony szybowaniem w powietrzu wzbijał się coraz wyżej i wyżej, w kierunku słońca. Wosk na jego skrzydłach roztopił się i chłopiec spadł. Wyspę, na której zginął Ikar, nazwano Ikarią, a morze wokół niej - Morzem Ikaryjskim.

Ojciec zawrócił, pochował syna, a potem doleciał na Sycylię, gdzie żył jeszcze wiele lat, powszechnie szanowany.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.