Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Narodziny świata (J. Parandowski)

Wyobrażenia starożytnych Greków o powstaniu świata i istnieniu bogów

Inne było wyobrażenie Greków o powstaniu świata, niż znane nam z „Biblii”. Według wierzeń chrześcijańskich świat został stworzony przez jednego Boga w ciągu siedmiu dni. W ostatnim dniu Bóg stworzył człowieka. Zgodnie z wyobrażeniem Greków na początku panował Chaos, którego znaczenie trudno jest określić. Najprawdopodobniej była to wielka, nieuporządkowana, nie wiadomo z czego powstała otchłań, z której wyłaniali się kolejno poszczególni bogowie, reprezentujący dwie przestrzenie - niebo i ziemię: Uranos - Niebo i Gaja - Ziemia, a potem inne pary bogów. Obok nich rodził się świat: na niebie pojawiły się słońce, chmury, na ziemi zaś kształtowały się góry, lasy, jeziora, rzeki, chodziły zwierzęta, a ląd przybrał różnorodne kształty. Chaos, z którego powstał świat, w dużej mierze przypominać może ogromną przestrzeń kosmiczną, której rozmiary trudno określić. Nie wiadomo nawet do końca, co się tam znajduje. Świadectwem na to mogą być na przykład współczesne badania naukowców, którzy wciąż próbują rozwiązać zagadkę dotyczącą tego, co znajduje się poza przestrzenią ziemską. Jak dotychczas, jest ona nieodgadniona.

Jednym z najważniejszych bogów był Dzeus - syn Rei i Kronosa. Według wierzeń greckich zajmował on w hierarchii bogów pierwsze miejsce i był przez nich traktowany na równi z Bogiem chrześcijańskim. Obok niego Grecy czcili innych bogów, jednak Dzeus był tym, który podejmował ostateczne i najbardziej znaczące decyzje, on panował nad światem i był władcą Olimpu. Kiedy się urodził, cudem uniknął losu, jaki spotkał jego starsze rodzeństwo (byli połykani przez ojca). Matka chciała go ocalić, dlatego oddała go na wychowanie nimfom górskim. Tam karmiła go koza, zwana Amalteą. Z jej skóry później Dzeus polecił wykonać tarczę - egidę, która zawsze chroniła go przed śmiercią. Atrybutem Dzeusa były pioruny, które wykorzystywał w razie niebezpieczeństwa. Był czujny zwłaszcza w czasie, kiedy pojawiło się zagrożenie ze strony gigantów. Dzięki temu zostali oni pokonani, a zwycięstwo bogów opiewali poeci i malarze w swych dziełach. Świadczyć to miało o wielkiej boskiej potędze.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.