Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

O mitach greckich (J. Parandowski)

O mitach greckich (J. Parandowski)

Bohaterowie: Najważniejsi bogowie i boginie:

Zeus - najwyższy władca nieba i ziemi, władał na Olimpie.

Hera - żona Zeusa, matka wszystkich ludzi.

Hefajstos - bóg ognia, brat Zeusa, specjalizował się w sztuce kowalskiej i złotniczej.

Hermes - bóg kupców, złodziei i wiedzy tajemnej, szybkonogi posłaniec bogów, musiał zawiadamiać o woli Zeusa wszystkich bogów i bożków.

Hebe - bogini młodości, mieszkanka Olimpu.

Hory - boginie pór roku.

Apollo - bóg sztuki, poezji

Muzy - dziewięć bogiń, które towarzyszyły Apollinowi, były opiekunkami śpiewu, poezji, sztuk plastycznych, tańca, tragedii i komedii.

Eos - różanopalca bogini jutrzenki, gwiazdy widocznej na niebie przed wschodem słońca, jasność poprzedzająca ukazanie się słońca.

Podlegli bogom bożkowie i boginki:

błękitnookie boginki źródeł i drzew

nimfy drzew o białym ciele

nimfy łąk i gór

Ganimedes - piękny chłopiec, był ulubieńcem Zeusa, który porwał go z ziemi i obdarzył nieśmiertelnością.

narracja: trzecioosobowa.

gatunek: opowiadanie (nie zawiera jednak konkretnej akcji, jest raczej zdaniem ogólnej relacji z życia bogów).

Plan wydarzeń

1. Na Olimpie.

2. Siedziby bogów.

3. Uczty u Zeusa.

Treść

Opowiadanie Jana Parandowskiego zawiera najważniejsze informacje, dotyczące bogów, bogiń, podległych im bożków i boginek, bohaterów, sposobu ich życia, wyglądu, zachowania. Opowieści o bogach i bohaterach nazywamy mitami. Zbiór mitów to mitologia.

Siedzibą bogów była góra Olimp. Było to miejsce niedostępne dla ludzi i dzikich zwierząt, zawsze panowała tam wiosna. Na Olimpie rządził Zeus. Jego pałac, wykonany ze złota i drogich kamieni, znajdował się na najwyższym szczycie góry, poniżej stały liczne dwory innych bogów. Wszystko to było dziełem Hefajstosa, głównego architekta Zeusa. Bram góry strzegły odważne boginie hory.

Życie na Olimpie było szczęśliwe i beztroskie. Zeus często zapraszał do siebie innych bogów na narady. Czynił to za sprawą swego posłańca Hermesa, który krążył między lądem a morzami i zawiadamiał wszystkich o boskiej woli. Po naradach następowała uczta, na której pozostawali jedynie najważniejsi bogowie. Kładli się wtedy na łożach z kości słoniowej, jedli ambrozję (słodki pokarm bogów) i pili nektar (olimpijskie wino), które roznosili gościom Hebe i Ganimedes. Kto spożywał nektar i ambrozję, czuł się szczęśliwy, był nieśmiertelny i omijały go choroby. Po uczcie następowała chwila na rozrywkę. Prym wiódł wtedy Apollo ze swymi dziewięcioma muzami, który zabawiał bogów śpiewem i graniem na harfie. Uczta kończyła się wraz ze schyłkiem dnia, kiedy rydwan słońca przejechał oznaczony bieg dzienny. Bogowie rozchodzili się do domów. Nazajutrz budziła ich bogini jutrzenki, Eos.

Bogowie różnili się od ludzi: byli nieśmiertelni, zawsze beztroscy, szczęśliwi, mimo iż posiadali ciało, mogli przybierać różne kształty, krew ich była koloru białego, w bliskim kontakcie z ludźmi stawali się niewidzialni.

Opowieści o bogach i bohaterach miały wielki wpływ na rozwój kultury europejskiej. Stały się inspiracją dla wielu twórców literatury i sztuki.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.