Opowiadanie Jana Parandowskiego zawiera najważniejsze informacje, dotyczące bogów, bogiń, podległych im bożków i boginek, bohaterów, sposobu ich życia, wyglądu, zachowania. Opowieści o bogach i bohaterach nazywamy mitami. Zbiór mitów to mitologia.
Siedzibą bogów była góra Olimp. Było to miejsce niedostępne dla ludzi i dzikich zwierząt, zawsze panowała tam wiosna. Na Olimpie rządził Zeus. Jego pałac, wykonany ze złota i drogich kamieni, znajdował się na najwyższym szczycie góry, poniżej stały liczne dwory innych bogów. Wszystko to było dziełem Hefajstosa, głównego architekta Zeusa. Bram góry strzegły odważne boginie hory.
Życie na Olimpie było szczęśliwe i beztroskie. Zeus często zapraszał do siebie innych bogów na narady. Czynił to za sprawą swego posłańca Hermesa, który krążył między lądem a morzami i zawiadamiał wszystkich o boskiej woli. Po naradach następowała uczta, na której pozostawali jedynie najważniejsi bogowie. Kładli się wtedy na łożach z kości słoniowej, jedli ambrozję (słodki pokarm bogów) i pili nektar (olimpijskie wino), które roznosili gościom Hebe i Ganimedes. Kto spożywał nektar i ambrozję, czuł się szczęśliwy, był nieśmiertelny i omijały go choroby. Po uczcie następowała chwila na rozrywkę. Prym wiódł wtedy Apollo ze swymi dziewięcioma muzami, który zabawiał bogów śpiewem i graniem na harfie. Uczta kończyła się wraz ze schyłkiem dnia, kiedy rydwan słońca przejechał oznaczony bieg dzienny. Bogowie rozchodzili się do domów. Nazajutrz budziła ich bogini jutrzenki, Eos.
Bogowie różnili się od ludzi: byli nieśmiertelni, zawsze beztroscy, szczęśliwi, mimo iż posiadali ciało, mogli przybierać różne kształty, krew ich była koloru białego, w bliskim kontakcie z ludźmi stawali się niewidzialni.
Opowieści o bogach i bohaterach miały wielki wpływ na rozwój kultury europejskiej. Stały się inspiracją dla wielu twórców literatury i sztuki.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.