Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Demeter i Kora (W. Markowska)

Treść

Młodziutka Kora, córka bogini Demeter, bawiła się na łące nad brzegiem morza. Towarzyszyły jej nimfy. Niepomna ostrzeżeń matki dziewczyna zerwała kwiat narcyza poświęcony bogom podziemia. Wtedy „ziemia rozwarła swe czeluście”, z których wyjechał na rydwanie zaprzężonym w czarne rumaki Hades, bóg świata zmarłych. Porwał Korę do królestwa cieni. Tylko rusałka wodna, Kyane, dostrzegła, co się stało.

Zrozpaczona Demeter ruszyła w świat, szukać córki. Nawoływała Korę, rozpalała ogniska na szczytach gór, aby dać znak córce. Wszystko na próżno. W miejscach, przez które przeszła cierpiąca bogini, rośliny więdły i usychały, wysychały jeziora, stawy i rzeki. Ziemia współczuła matce. Straszna klęska suszy nawiedziła świat.

Na swej drodze spotkała Demeter boginię ciemności - Hekate. Za jej radą udała się do boga słońca, Heliosa, który wszystko widzi i może jej powiedzieć, co się stało z Korą. Od Heliosa dowiedziała się, że Zeus już dawno przyrzekł Korę Hadesowi za żonę i że jej córka została porwana.

Bogini zapałała strasznym gniewem. Rzuciła klątwę na ziemię, by więcej nie rodziła owoców, a sama, przybrawszy postać kobiety śmiertelnej, schroniła się w wysokich górach. Tam cierpiała samotnie. Na próżno ludzie składali jej hekatomby (ofiary), na próżno Zeus dwukrotnie wysyłał do niej Hermesa z prośbą, żeby wróciła na Olimp. Pogrążona w bólu i gniewie nie dała się przebłagać.

W końcu Rea, matka Zeusa, namówiła go, by odwrócił srogie wyroki. Kiedy po raz trzeci Hermes przybył do Demeter z zaproszeniem na Olimp, w serce bogini wstąpiła nadzieja. W siedzibie bogów Zeus oznajmił jej swoją decyzję: od tej pory Kora dwie trzecie roku będzie spędzać z matką, a jedną trzecią z mężem, jako królowa państwa cieni - Persefona. Wtedy do sali weszła Kora. Radość matki i córki nie miała granic. Demeter zdjęła klątwę z ziemi, która znów zaczęła rodzić owoce.

Każdego roku, wiosną, Demeter stroi ziemię w zieleń i kwiaty na powitanie Kory. Jesienią, gdy córka powraca do Hadesu, rośliny więdną i giną, matka opłakuje rozstanie. Potem przychodzi zima, którą Kora - Persefona spędza w podziemiach u męża. A wiosną...

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.