Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wielka wojna w kosmosie” (mit ludów Dalekiego Wschodu) (H. Adamczewska)

Wielka wojna w kosmosie” (mit ludów Dalekiego Wschodu) (H. Adamczewska)

Bohaterowie

Dobrotliwy - władca kosmosu, stworzył niebo i gwiazdy; to on uformował Ziemię, po wielkiej wojnie stał się panem nieba.

Groźny - postanowił stworzyć Ziemię, ale po wydobyciu piasku z głębin morskich był tak zmęczony, że zasnął, a ziemię stwarzał jego brat - Dobrotliwy; po wielkiej wojnie został panem Ziemi.

Zły - trzeci brat, stworzył zło - trujące zioła i spadające gwiazdy oraz wszystko to, co złe, chore, brzydkie; po wojnie został panem podziemia.

Czas akcji: czasy mityczne, przed powstaniem Ziemi i tuż po jej stworzeniu.

Miejsce akcji: kosmos, planety, a wśród nich Ziemia, przestrzeń kosmiczna.

Narracja: narracja jest trzecioosobowa. Występuje narrator wszechwiedzący.

Gatunek: mit.

Plan wydarzeń

1. Panowanie trzech braci w kosmosie.

2. Stworzenie przez Dobrotliwego nieba i gwiazd oraz zamiary Groźnego, by stworzyć Ziemię.

3. Przejęcie dzieła brata przez Dobrotliwego.

4. Zdenerwowanie Groźnego i powstanie gór.

5. Rozpoczęcie bratobójczej walki i przyłączenie się do niej Złego.

6. Rozejm.

7. Podział władzy między braćmi.

Treść

Bardzo dawno temu, kiedy Ziemia jeszcze nie istniała, kosmosem władali trzej bracia. Władcą był Dobrotliwy - najpoważniejszy z nich, stworzył on niebo i gwiazdy. Jego brat, Groźny - postanowił stworzyć Ziemię. W tym celu zanurkował w odmęt oceanu po garstkę piasku. Wrócił tak zmęczony, że położył się na brzegu i zemdlał z wyczerpania. Wtedy jego dzieło podjął Dobrotliwy. Ziemia była jednak jeszcze maleńka. Kiedy Groźny się ocknął, postanowił zanurkować jeszcze raz. Wrócił i nie mógł uwierzyć własnym oczom - jego brat dalej lepił Ziemię. Rozzłoszczony, rzucił w nią piaskiem i tak powstały góry. Prawdziwa walka rozgorzała jednak, kiedy włączył się do niej trzeci z braci - Zły. Ten stwórca trujących ziół, spadających gwiazd i wszelkich nieszczęść także chciał zostać władcą Ziemi.

Wojna jednak nie przyniosła rezultatów - bracia byli jednakowo potężni, więc podzielili się władzą: Dobrotliwy został władcą nieba, Groźny - Ziemi, a Zły - panem podziemnego świata. Symbolem tego podziału władzy jest drzewo, które sięga koroną nieba, pień widoczny jest na ziemi, a korzenie sięgają daleko w głąb ziemi.

Trzy światy

Trzej bracia stworzyli trzy różne światy:

Dobrotliwy - łagodny i dobry bóg - stworzył Słońce, Księżyc, niebo i gwiazdy, potem Ziemię. Wszystko to było bardzo piękne, wręcz doskonałe, dlatego Dobrotliwy obawiał się, by jego dzieła nie zniszczyli pozostali bracia. Stanął z nimi do walki. Dobrotliwy w swym postępowaniu przypomina Boga chrześcijańskiego, a świat stworzony przez niego podobny jest do raju.

Groźny - nie chciał być gorszy od swojego brata, dlatego postanowił stworzyć Ziemię. Widząc, jak piękne dzieło stworzył Dobrotliwy, zaczął mu zazdrościć i bardzo się gniewać. Był tak zły, że z wściekłości począł rzucać w Ziemię piaskiem; czynił to do czasu, aż powstały góry. Groźny rozpoczął walkę z braćmi, chciał zawładnąć całym światem, jednak zgubiła go pycha. W jego władaniu pozostała jedynie Ziemia. Świat, którego panem stał się Groźny, przypomina czyściec.

Zły - był najgroźniejszy i najbardziej niebezpieczny spośród braci, stworzył trujące zioła, spadające gwiazdy i wszelkie nieszczęścia, panujące na Ziemi. Nie udało mu się zapanować nad Ziemią, w rezultacie został mu przydzielony świat podziemny. W tym sensie Zły przypomina biblijnego szatana, jego królestwo zaś podobne jest do piekła.

Warto zauważyć, że przedstawiony w powyższym micie opis stworzenia świata podobny jest do opisu, ukazanego w micie „P’an-Ku - twórca kosmosu”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.