Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wielka wojna w kosmosie” (mit ludów Dalekiego Wschodu) (H. Adamczewska)

Treść

Bardzo dawno temu, kiedy Ziemia jeszcze nie istniała, kosmosem władali trzej bracia. Władcą był Dobrotliwy - najpoważniejszy z nich, stworzył on niebo i gwiazdy. Jego brat, Groźny - postanowił stworzyć Ziemię. W tym celu zanurkował w odmęt oceanu po garstkę piasku. Wrócił tak zmęczony, że położył się na brzegu i zemdlał z wyczerpania. Wtedy jego dzieło podjął Dobrotliwy. Ziemia była jednak jeszcze maleńka. Kiedy Groźny się ocknął, postanowił zanurkować jeszcze raz. Wrócił i nie mógł uwierzyć własnym oczom - jego brat dalej lepił Ziemię. Rozzłoszczony, rzucił w nią piaskiem i tak powstały góry. Prawdziwa walka rozgorzała jednak, kiedy włączył się do niej trzeci z braci - Zły. Ten stwórca trujących ziół, spadających gwiazd i wszelkich nieszczęść także chciał zostać władcą Ziemi.

Wojna jednak nie przyniosła rezultatów - bracia byli jednakowo potężni, więc podzielili się władzą: Dobrotliwy został władcą nieba, Groźny - Ziemi, a Zły - panem podziemnego świata. Symbolem tego podziału władzy jest drzewo, które sięga koroną nieba, pień widoczny jest na ziemi, a korzenie sięgają daleko w głąb ziemi.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.