Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wielka wojna w kosmosie” (mit ludów Dalekiego Wschodu) (H. Adamczewska)

Trzy światy

Trzej bracia stworzyli trzy różne światy:

Dobrotliwy - łagodny i dobry bóg - stworzył Słońce, Księżyc, niebo i gwiazdy, potem Ziemię. Wszystko to było bardzo piękne, wręcz doskonałe, dlatego Dobrotliwy obawiał się, by jego dzieła nie zniszczyli pozostali bracia. Stanął z nimi do walki. Dobrotliwy w swym postępowaniu przypomina Boga chrześcijańskiego, a świat stworzony przez niego podobny jest do raju.

Groźny - nie chciał być gorszy od swojego brata, dlatego postanowił stworzyć Ziemię. Widząc, jak piękne dzieło stworzył Dobrotliwy, zaczął mu zazdrościć i bardzo się gniewać. Był tak zły, że z wściekłości począł rzucać w Ziemię piaskiem; czynił to do czasu, aż powstały góry. Groźny rozpoczął walkę z braćmi, chciał zawładnąć całym światem, jednak zgubiła go pycha. W jego władaniu pozostała jedynie Ziemia. Świat, którego panem stał się Groźny, przypomina czyściec.

Zły - był najgroźniejszy i najbardziej niebezpieczny spośród braci, stworzył trujące zioła, spadające gwiazdy i wszelkie nieszczęścia, panujące na Ziemi. Nie udało mu się zapanować nad Ziemią, w rezultacie został mu przydzielony świat podziemny. W tym sensie Zły przypomina biblijnego szatana, jego królestwo zaś podobne jest do piekła.

Warto zauważyć, że przedstawiony w powyższym micie opis stworzenia świata podobny jest do opisu, ukazanego w micie „P’an-Ku - twórca kosmosu”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.