Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pieśń o Rolandzie

Streszczenie (fragment)

Po zaciętej bitwie cesarz Francji, Karol Wielki, zdobył Saragossę. Wojska francuskie zniszczyły miasto i wszystkie miejsca pogańskiego kultu. Karol Wielki jako chrześcijanin czynił to wszystko w imię Boga. Chciał ochrzcić pogan, jeżeli ktoś się opierał, rozkazywał go zabić. Nie została ochrzczona królowa, którą cesarz kazał zabrać jako brankę do Francji, gdyż zapragnął, aby ona nawróciła się na wiarę chrześcijańską z miłości.

Kiedy oddziały wojsk francuskich wracały po zwycięskiej bitwie do ojczyzny, żołnierze tylnej straży zostali zdradziecko napadnięci przez Saracenów. Oliwier, Prosił, aby Roland zadął w róg i wezwał na pomoc Karola Wielkiego. Roland odmówił, ponieważ jego imię zostałoby okryte hańbą. Oświadczył, że dla swego władcy i ojczyzny gotów jest znosić wszystko. Do rycerzy przemówił arcybiskup Turpin, który przypomniał, iż walczą oni w obronie chrześcijaństwa. Roland zdecydował się zadąć w róg, jednak było już za późno, Oliwier zarzucił przyjacielowi szaleństwo, które doprowadziło do śmierci rycerzy i przegranej bitwy. Roland, widząc klęskę, chciał zniszczyć swój miecz Durendal, aby nie dostał się w ręce wrogów. Z mieczem tym Roland walczył dla „słodkiej” Francji i Karola Wielkiego. Był to niezwykły miecz, gdyż w jego gałce umieszczono relikwie świętych.

Roland czuje, że niebawem umrze, idzie na szczyt góry, kładzie się na zielonej murawie twarzą do ziemi, obraca głowę w kierunku Hiszpanii, co oznacza, iż umiera jako zwycięzca. Wspomina ziemie, które zdobył jako rycerz, ojczyznę, krewnych, Karola Wielkiego. Prosi Boga o przebaczenie, ofiarowuje Mu prawą rę kawicę, którą święty Gabriel wziął z jego dłoni. Kiedy umarł, aniołowie zanieśli jego duszę do raju.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.