Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiosna (Dytyramb) (J. Tuwim)

Wiosna (Dytyramb) (J. Tuwim)

Wiersz ukazał się w 1918 roku i wzbudził powszechne oburzenie. Podmiot liryczny - nieokreślony - z ironią i sarkazmem opowiada o reakcji pospolitego miejskiego tłumu na wiosnę. Wiosna w wierszu staje się synonimem ślepego erotyzmu, wyuzdania, zepsucia. Radość z budzącego się życia, rozkwit zostały tu przedstawiona karykaturalnie - podmiot liryczny z upodobaniem powraca do motywu kopulacji anonimowych postaci w parkach, na ławkach, na trawie. Posuwa się do okrzyku: „A dalej! A dalej! A dalej! (...) Na ławce, psiekrwie, na trawce, / Naróbcie Polsce bachorów, / Wijcie się... (...) Gwałćcie!”.

Poeta zastosował w wierszu obrazowanie naturalistyczne. Nie stroni od wulgaryzmów, np. nazywa tłum „gnojem miasta”, „tytaniczną krostą”. Poetyka wiersza bliska jest ekspresjonistycznej - przejaskrawione obrazy, poetyka krzyku, odwoływanie się do silnych emocji, wulgaryzmu, proste słownictwo. Wszystko to służy pokazaniu prostych, prymitywnych reakcji, witalizmu (fascynacji życiem) w jego groźnym, przerażającym aspekcie.

Podtytuł wiersza brzmi dytyramb. Dytyramb był w starożytnej Grecji pieśnią pochwalną śpiewaną ku czci boga wina i wegetacji, Dionizosa. Tuwim użył tego słowa, aby podkreślić charakter wiersza - jest to manifest życia, biologizmu, witalizmu. Poeta położył jednak nacisk na groźny aspekt kultu dionizyjskiego. Obok kolorowych pochodów i pieśni, Dionizosa czciły także rozszalałe bachantki, które nocami odprawiały na cześć swego boga prawdziwe orgie. Ten orgiastyczny aspekt kultu dionizyjskiego wyeksponował Tuwim. Kobiety z wiersza przypominają mitologiczne nagie, ogarnięte szaleństwem bachantki.

Zobacz podobne opracowania

Julian Tuwim
 • Liceum
 • Język polski
 • Dwudziestolecie międzywojenne
Julian Tuwim
 • Liceum
 • Język polski
 • Dwudziestolecie międzywojenne
Julian Przyboś
 • Liceum
 • Język polski
 • Dwudziestolecie międzywojenne
Julian Przyboś
 • Liceum
 • Język polski
 • Dwudziestolecie międzywojenne

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.