Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Granica (Z. Nałkowska)

Granica (Z. Nałkowska)

Geneza

Nałkowska pisała Granicę w latach 1932-35, fragmenty powieści drukowane były od 1934 roku w kilku czasopismach, a ostateczne wydanie książ-kowe ukazało się w 1935 roku. Jak już wspomniano przy okazji omawiania życiorysu pisarki, jej światopogląd miał swe korzenie jeszcze w doświadczeniach ojca, znanego geografa i lewicowego publicysty. Nałkowska przez całe życie związana była z lewicą (np. z grupą Przedmieście), w swej twórczości dawała wyraz swoim przekonaniom. Dodatkowo nadmienić należy, że powieść pisana była w okresie wielkiego kryzysu ekonomicznego, który ostatecznie ujawnił istniejące nierówności społeczne, a poprzez bankructwa przedsiębiorstw przemysłowych i wynikające z tego masowe zwolnienia robotników zwiększył rzeszę bezrobotnych nędzarzy.

Ponadto inspiracją do napisania powieści były własne przeżycia i doświadczenia autorki. Miała już za sobą dwa nieudane małżeństwa oraz liczne romanse, dobrze więc znała mechanizmy związku między kobietą a mężczyzną. Granica stała się niejako refleksją nad dotychczasowym życiem dojrzałej kobiety. Co ciekawe, na decyzję o podjęciu pracy nad powieścią nie wpłynęło jakieś dramatyczne zdarzenie, lecz właśnie suma wszystkich doświadczeń. Nie ma w powieści jednoznacznych wątków autobiograficznych, lecz pewny jest wpływ własnych przeżyć autorki. Już we wcześniejszych utworach Nałkowska poruszała problematykę nierówności społecznej oraz typowe dla „kobiecej literatury” zagadnienia miłości, fascynacji seksualnej, zdrady. Granica jest powieścią, w której wszystkie te problemy znakomicie splatają się ze sobą tworząc szczytowe osiągnięcie pisarki.

Czas i miejsce akcji

Akcja powieści rozgrywa się w czasach współczesnych autorce, w Warszawie. W tekście pojawiają się również nazwy takich miejscowości jak: Boleborza - miejsce urodzin Zenona Ziembiewicza; folwark, gdzie spędzał wakacje i rozpoczął romans z Justyną.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.