Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pożoga (Z. Kossak)

Pożoga (Z. Kossak)

Geneza i tytuł

Pożoga została napisana i wydana w niedługim czasie po dramatycznych przeżyciach, jakich Zofia Kossak doświadczyła na Wołyniu. Historycy łączą tę wspomnieniową prozę ze zjawiskiem zaistniałym w czasie I wojny światowej i po jej zakończeniu, kiedy pisarze odchodząc od prozy fikcjonalnej, wybrali dokumentacyjne funkcje literatury. W nurcie tym sytuuje się Pożoga (1922), w założeniu autorki mająca dokumentować martyrologię kresowego ziemiaństwa polskiego w latach 1917 - 1919, a więc w okresie rewolucji październikowej, wojny domowej w Rosji, usamodzielnienia się Ukrainy, wojny Polski i Ukrainy z bolszewikami, czasów po pokoju ryskim.

Tytuł ma znaczenie metaforyczne. Pożogą na Kresach stała się rewolucja i wydarzenia związane z wojną polska-ukraińską.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia rozgrywają się w latach 1917 - 1919 i obejmują okres I wojny światowej, rewolucji lutowej w Rosji, rewolucji październikowej, czasy po pokoju brzeskim - niemiecka okupację Ukrainy, działania atamana Petlury dążącego do stworzenia niepodległego państwa ukraińskiego, konflikt zbrojny Polski i Ukrainy z bolszewikami, aż do zwycięskich walk polskiego wojska zatrzymującego się na linii rzeki Zbrucz.

Wspomnienia autorki dotyczą Wołynia, a w szczególności w Nowosielicy - ma-jątku, gdzie mieszkała Zofia z mężem i dwoma synami i Starokonstantynowa - gdzie ukrywała się wraz z dziećmi.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.