Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie

W Polsce święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się uroczystą kolacją wigilijną, podczas której zgodnie z tradycją spożywa się 12 dań. Dzieci wypatrują pierwszej gwiazdki, a o północy odbywa się Pasterka. W niektórych krajach wygląda to zupełnie inaczej. Chcesz dowiedzieć się jak? Zapraszamy!

Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie
Źródło: 123RF/Picsel
Nowa Zelandia

W tym kraju śnieg jest czymś niespotykanym. Nowozelandczycy obchodzą święta w środku lata! Do bożonarodzeniowej tradycji należy coroczna parada Świętych Mikołajów, która odbywa się w Boże Narodzenie. W tym kraju zamiast ciasteczek i mleka na Mikołaja czeka ananas i piwo. Kolejną z tradycji jest śpiewanie kolęd na ulicach.

Co Nowozelandczycy jedzą na Wigilię? Przede wszystkim dania z grilla - krewetki, szynka i dziczyzna. Na świątecznym stole pojawia się także Beza Pavlova.

Beza Pavlova
Beza Pavlova. Źródło: 123rf

Norwegia

W tym kraju istnieje jedna z najbardziej niewiarygodnych tradycji wigilijnych. W tym dniu mieszkańcy chowają wszystkie swoje miotły. Zwyczaj ten liczy sobie kilka wieków i nawiązuje do wierzenia, że w przeddzień Bożego narodzenia na świecie pojawiają się złe duchy i czarownice, które szukają mioteł, by polecieć w świat. Współcześnie nikt już w czarownice nie wierzy, jednak zwyczaj ten pozostał.

Jakie posiłki spożywają? Przede wszystkim dania mięsne i rybne. Na norweskim stole znaleźć możemy żeberka, indyka, dorsza, a nawet głowę jagnięcą.

Zobacz najnowsze artykuły