To najczęściej spotykany podział. W naszym organizmie tak dzielą się wszystkie komórki z wyjątkiem komórek rozrodczych. Komórki takie nazywamy komórkami somatycznymi (dokładnie: budujące ciało). W wyniku mitozy powstają dwa jądra potomne o takiej samej informacji genetycznej i takiej samej liczbie chromosomów jak komórka macierzysta.
Mitoza przebiega w czterech fazach. Należy jednak pamiętać, że jest to proces ciągły, a nie zachodzący etapami, a wyodrębnienie faz ma na celu jedynie ułatwienie jego opisu.
Jest to początek podziału. Podczas tej fazy można zaobserwować następujące zjawiska:
- chromatyna wypełniająca jądro komórkowe zaczyna się zagęszczać (fachowo: spiralizować). W efekcie coraz lepiej widać struktury zwane chromosomami. Po pewnym czasie widoczna staje się budowa chromosomów: każdy z nich składa się z dwóch podłużnych połówek zwanych chromatydami. Chromatydy są ze sobą złączone w miejscu zwanym centromerem. Chromatydy wchodzące w skład chromosomu to dwie identyczne cząsteczki DNA, powstałe podczas replikacji w fazie S. Tym samym każda z dwóch chromatyd jest nośnikiem tej samej informacji genetycznej;
- rozpoczyna się zanikanie błony jądrowej;
- na terenie cytoplazmy, z białek powstają włókienka tworzące wrzeciono podziałowe. Skupiają się one przy dwóch przeciwległych biegunach komórki.
Podczas tej fazy:
- zanika całkowicie błona jądrowa
- chromosomy ustawiają się w środkowej części komórki; do każdego z nich w centromerze dołączone są dwa włókienka wrzeciona podziałowego w ten sposób, że ich drugie końce znajdują się na przeciwległych biegunach komórki.
Następuje skurcz włókien wrzeciona podziałowego. Skutkiem tego jest pęknięcie centromerów i odciąganie poszczególnych chromatyd w przeciwne strony. W tym momencie nastąpiło precyzyjne rozdzielenie materiału genetycznego, a chromatydy stały się oddzielnymi chromosomami.
Teraz następuje już zakończenie procesu. Polega ono na odbudowie błony jądrowej i powstaniu dwóch jąder potomnych. Struktura chromosomów zaczyna się rozluźniać i przestają one być widoczne. W tym czasie rozpoczyna się też proces cytokinezy i po jego zakończeniu otrzymujemy dwie identyczne komórki potomne.
Mitoza jest podziałem zachodzącym w komórkach somatycznych.
Skutkiem mitozy jest powstanie dwóch komórek potomnych identycznych pod względem genetycznym z komórką macierzystą i posiadających taką samą jak ona liczbę chromosomów.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.