Migracje (ruch wędrówkowy) towarzyszą ludzkości od początku jej dziejów. Polegają na zmianie miejsca zamieszkania na stałe lub na pewien okres. Głównymi przyczynami migracji ludności są:
- dążenie do poprawy bytu materialnego (migracje ekonomiczne),
- wysiedlenia oraz repatriacje (migracje polityczne),
- konflikty zbrojne,
- klęski żywiołowe,
- pielgrzymki (migracje religijne).
Migracje dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Migracje zewnętrzne to przemieszczanie się ludności pomiędzy różnymi krajami.
Przykładami największych migracji starożytności i średniowiecza są:
- ruchy ludności krajów śródziemnomorskich (Grecji, Fenicji, Rzymu) w kierunku Azji, północnej Afryki i Europy Zachodniej,
- rozprzestrzenianie się ludów germańskich i celtyckich w Europie,
- ruchy ludów mongolskich w Azji i Europie,
- ekspansja Arabów i Turków do północnej Afryki i południowo-zachodniej Azji.
Nowym impulsem do masowych migracji zewnętrznych były wielkie odkrycia geograficzne. Zapoczątkowana została wówczas trwająca przez wiele wieków ekspansja ludności europejskiej (głównie Portugalczyków, Hiszpanów i Anglików) do Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Znaczącym ruchem migracyjnym w tamtych czasach był także wywóz murzyńskich niewolników z Afryki do obu Ameryk.
W XIX i XX wieku głównym celem migracji były Stany Zjednoczone, a następnie Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Brazylia, Argentyna, Wenezuela i Afryka Południowa. Szczyt tych migracji przypadł na pierwszą dekadę XX wieku.
Po II wojnie światowej migracje do Stanów Zjednoczonych zdominowali Azjaci - głównie Chińczycy i Japończycy. Współcześnie obok Ameryki Północnej głównym regionem imigracyjnym jest Europa Zachodnia. Migruje do niej ludność z Europy Wschodniej oraz dawnych kolonii afrykańskich i azjatyckich.
Migracje wewnętrzne zachodzą w granicach danego kraju. Przykładami tego typu migracji mogą być:
- ruchy ludności ze wschodnich do zachodnich stanów USA,
- przemieszczanie się ludności murzyńskiej z południowych do północnych stanów USA,
- ekspansja Rosjan na Syberię i Daleki Wschód,
- zachodząca prawie we wszystkich krajach migracja ludności ze wsi do miast, głównie w poszukiwaniu pracy.
Do najważniejszych regionów migracji współczesnych na świecie należą:
- migracja do Stanów Zjednoczonych. Znaczną część migracji do USA stanowią Chińczycy oraz inni przedstawiciele krajów azjatyckich;
- migracja do Europy Zachodniej. Znaczna część imigrantów przybywających do Europy Zachodniej pochodzi z państw będących niegdyś europejskimi koloniami w Afryce i Azji;
- migracja z biedniejszych do bogatszych państw Unii Europejskiej;
- migracje będące skutkiem konfliktów zbrojnych, głównie w Afryce i w Azji.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.