Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Gwiazda (L. Staff)

Gwiazda (L. Staff)

Cud nocy wigilijnej

Wieczór wigilijny - jedyny w roku, uroczysty, o niepowtarzalnej atmosferze. Po nim nastąpi noc pełna cudów: narodzi się Bóg-Człowiek, na niebie pojawi się gwiazda, która zaprowadzi pasterzy i monarchów do stajenki, śpiewać będą anielskie chóry, zwierzęta odezwą się ludzkim głosem.

Cud zdarza się również w wierszu „Gwiazda”. Kolędnicy chwytają promienie gwiazdy wigilijnej.

Poeta przeniósł cechy gwiazdy świecącej na niebie na gwiazdę kolędników. W noc Bożego Narodzenia wszyscy są szczęśliwi. Kolędnicy „trzymają z całej siły” gwiazdę, aby atmosfera ciepła, serdeczności, miłości pozostawała wśród ludzi na długo, aby była obecna stale, nie tylko w ten jeden wieczór.

Wiersz Staffa ma wprowadzić czytelnika w przepiękny, świąteczny nastrój. W tym celu poeta odwołał się do uczuć czytelnika.

W świątecznym czasie śpiewamy kolędy. Wiersz Leopolda Staffa swą melodyjnością przypomina kolędę. Wersy mają podobną długość: siedem lub osiem sylab. Ale uwaga! W każdej zwrotce rymują się tylko dwa wersy: drugi z czwartym. Rymydokładne. Rym i rytm decydują o melodyjności tego tekstu.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Gwiazda (L. Staff)

Zobacz podobne opracowania

Leopold Staff
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
Leopold Staff
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
Leopold Staff
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.