Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Koniec wakacji (A. Kamieńska)

Koniec wakacji (A. Kamieńska)

Co to za pora roku?

Ten wiersz to zaledwie cztery wersy zakończone pytaniem, a zmieścił się w nim cały urok tej pory roku, która już nie jest latem, a jeszcze nie jest jesienią. Stało się to dzięki pięknym obrazom (metaforom), zbudowanym ze słów:

... Każda trawka dźwiga ciężkie kosze,

Pełne ziaren półmisy, przysadziste stoły...”.

Zwracają uwagę podkreślone wyrazy (epitety): ciężkie, pełne, przysadziste - wywołują w nas wrażenie dostatku i sytości. Ziemia wydała plony. Stoły będą się uginały pod ciężarem jedzenia.

Następne metafory: „szeleszczące bukiety”, „żeglujące spichrze”, „warczące stodoły” sygnalizują inne cechy tej pory roku: ruch (krzątaninę) i dźwięk. Nad kwiatami i ziołami uwijają się owady („szeleszczące bukiety”). „Żeglujące spichrze” to wozy, wyładowane plonami, kolebiące się pod ich ciężarem w drodze do stodół. W stodołach wre praca, aż „warczą” (młócenie zboża). W ten sposób poetka odwołała się do dwóch zmysłów ludzkich: wzroku i słuchu. Ma to na celu podkreślenie piękna i obfitości, jakimi może poszczycić się opisywana w wierszu pora roku.

Na uroki jesieni wskazuje czytelnikowi osoba mówiąca w wierszu (nie jest ona dokładnie określona, możemy się domyślać, że jest nią poetka, która zwraca się do wszystkich ludzi, w tym także do samej siebie, na co wskazuje zaimek osobowy „my” - podmiot zbiorowy). Pytanie kończące wiersz jest pytaniem retorycznym - nie musimy dawać na nie odpowiedzi, ale powinniśmy się zastanowić, jaki jest nasz udział w tej krzątaninie.

Zobacz podobne opracowania

Anna Kamieńska
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
Adam Mickiewicz
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze
Adam Mickiewicz
  • Podstawowa
  • Język polski
  • Wiersze

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.