Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Mendel Gdański (M. Konopnicka)

Bohaterowie

Mendel - introligator, 67-letni Żyd, mocno związany z Warszawą (urodził się na Starym Mieście), przy tej samej ulicy mieszka od 27 lat. Wychowuje Kubusia - wnuka, który jest jedyną bliską mu osobą. Człowiek mądry, wrażliwy, kochający Warszawę i przywiązany do jej mieszkańców. Nie może zrozumieć agresji i okrucieństwa warszawiaków. Bardzo uczciwy, honorowy.

Kubuś - wnuk Mendla, mały chłopiec, który od najwcześniejszych lat dzieciństwa, za sprawą polskich kolegów, boleśnie odczuwa to, że jest Żydem.

Zegarmistrz - jeden z sąsiadów Mendla, reprezentuje część społeczeństwa polskiego, która bezmyślnie krytykuje i wrogo odnosi się do mniejszości żydowskiej. Powtarza stereotypowe zarzuty stawiane tej mniejszości, formułując je w utartych, pozbawionych treści zwrotach.

Sąsiedzi Mendla - ludzie, którzy umieli stanąć w obronie napastowanego przez agresywny tłum sąsiada - Żyda. Znają go i doceniają jego zalety. To reprezentanci części społeczeństwa realizującej pozytywistyczne hasła tolerancji. Są jednak w mniejszości i niewielu tragediom zapobiegną.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.