Rodzaj literacki: liryka
Gatunek liryki: liryka miłosna
Wiersz pt. Kubek jest przykładem uprawianej przez Konopnicką liryki miłosnej. Przedstawiona w nim została historia dwojga bardzo bliskich sobie ludzi pijących wodę z jednego kubka. Ten motyw znany w tradycji ludowej, a także literaturze (np. napój miłosny Tristana i Izoldy) i w tym utworze urasta do rangi symbolu - gaszenie pragnienia wodą z jednego naczynia wiąże parę bohaterów na zawsze. Przez wszystkie lata swojego życia będą o sobie pamiętać i darzyć się miłością, nawet jeśli się rozstaną i pozostaną z dala od siebie. W wierszu chwila objawienia się uczucia (moment picia z kubka) staje się jednocześnie chwilą rozstania, gdyż z niewiadomych przyczyn do wody wpadła łza, która spowodowała rozbicie kubka (a tym samym miłości, którą on symbolizuje). Łza mogła być wywołana rozmaitymi przyczynami (gniewem, zazdrością, zdradą), ale z pewnością nadała miłosnemu napojowi smak goryczy, zniechęciła kochanków, którzy musieli się rozstać.
„I poszli w świat, i poszli w dal,
Osobną każde drogą,
Ani nam szczątków owych żal,
Co zrosnąć się nie mogą...”.
Tak jak nie mogą zrosnąć się stłuczone kawałki kubka, tak samo nie powróci już nigdy tamto wielkie, wzniosłe uczucie. Jednak pomimo tego związek między dwojgiem ludzi pozostał, bowiem magia, która ich połączyła musi trwać bez względu na okoliczności. I choć teraz mogą żyć pozornie szczęśliwi i zadowoleni z dala od siebie, doświadczając innych niezwykłych uczuć, doskonale wiedzą, że nigdy już nie zaznają tak pełnej zachwytu fascynacji, jak wówczas, gdy darzyli siebie miłością:
„Lecz wiem, że w żadnej z gwiezdnych czasz
Nie znajdzie się ochłoda,
Jaką miał prosty kubek nasz,
Gdzie były łzy i woda”.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.