Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Quo vadis (H. Sienkiewicz)

Quo vadis (H. Sienkiewicz)

Geneza i tytuł powieści

Inspiracją do powstania dzieła stało się malarstwo: na kilka lat przed powieścią Sienkiewicza, Henryk Siemiradzki stworzył głośne płótna: Pochodnie Nerona oraz Orgię rzymską, a sam malarz w czasie pobytu pisarza w Rzymie pełnił rolę jego przewodnika.

Innym źródłem była antyczna historiografia - Roczniki Tacyta oraz Żywoty cezarów Swetoniusza, a także naukowe opracowania poświęcone początkom chrześcijaństwa oraz schyłkowi wyrafinowanej kultury starożytnego Rzymu (np. studium K. Morawskiego Petroniusz - Arbiter z 1894 r.).

Odrębną grupę inspirujących Sienkiewicza opracowań naukowych stanowią artykuły poświęcone ziemiom słowiańskim w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Przykładem są wywody W. Kętrzyńskiego o Słowianach, m.in. Lygach, których historyk uznał za lud mieszkający między Odrą z Wisłą (1868).

Tytuł powieści bezpośrednio związany z motywem spotkania św. Piotra z Jezusem, nawiązuje do rzymskiej tradycji i kaplicy upamiętniającej wydarzenie poprzedzające męczeńską śmierć apostoła.

Qvo vadis (z jęz. łac.) znaczy „dokąd idziesz?”. W tradycji chrześcijańskiej przyjęto, że tymi słowami zwrócił się Piotr, uciekający z Rzymu z powodu prześladowań chrześcijan, do Chrystusa spotkanego na drodze.

Czas i miejsce akcji

Akcja powieści rozgrywa się w latach 63-64 n.e., zaś epilog przypada na rok 66, jest to data śmierci cesarza rzymskiego - Nerona. Miejscem akcji większości wydarzeń powieściowych jest Rzym.

Ciekawostki (1)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.
wasik 22.05.2021 13:01

Henryk Sienkiewicz nie otrzymał nagrody Nobla za "Quo Vadis" a za całokształt twórczości epickiej