Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Kamizelka (B. Prus)

Streszczenie

Nowelę rozpoczyna opis zniszczonej kamizelki - głównej rzeczy w skromnym zbiorze osobliwości narratora. Jej wyblakły kolor, przetarte i poplamione miejsca oraz brak guzików nie zwracają uwagi tak, jak ściągacze. Widać, że jeden z nich był skracany, a drugi jest na całej długości podziurkowany przez sprzączkę. Te szczegóły „mówią” o jej byłym właścicielu, który „zapewne co dzień chudnął”. Aktualny posiadacz nabył ją za cenę dużo wyższą, niż rzeczywiście była warta. Przypominała mu bowiem sąsiadów, których obserwował z okna swego pokoju. Ich historia obejmuje kilka miesięcy. W kwietniu żyli we troje: pan, pani i służąca, która latem przeniosła się do bogatszych pracodawców. W październiku w mieszkaniu była już tylko pani; ze wszystkich rzeczy pozostała jej jedynie kamizelka, pamiątka po zmarłym mężu. W końcu listopada sprzedała ją handlarzowi starzyzną, od którego odkupił ją narrator. Teraz, pochylony nad rozłożoną na stole kamizelką, wspomina znajomych z naprzeciwka.

Sąsiad narratora pracował w biurze, zaś jego żona udzielała lekcji. Wieczorami on dorabiał pisaniem, a ona siedziała obok i szyła. W niedzielę wychodzili na spacer i jadali obiad na mieście. Nie zawsze jednak dopisywało im zdrowie. Po lipcowym drobnym przeziębieniu pan dostał silnego krwotoku i stracił przytomność. Lekarz uspokajał żonę chorego, że to tylko katar. Zapytał jednak, czy małżonek przechodził zapalenia płuc. Zalecił więcej ruchu i odpoczynek, obiecał szybki powrót do zdrowia. Jednak choroba przeciągała się, mąż przestał pracować, zrobił się drażliwy, zmizerniał. Pani wzięła więcej lekcji i szycie, by móc utrzymać dom. Wbrew objawom choroby (katar, kaszel, krwotoki) mężczyzna wierzył w powrót do zdrowia. Dodatkowo utwierdzał go w tym entuzjazm żony. Przyczyn osłabienia upatrywał w podenerwowaniu lub w nadchodzącej jesieni. Miernikiem jego samopoczucia stała się kamizelka: zbyt luźna świadczyła o nawrocie choroby; za ciasna świadczyła, że właściciel „nabiera ciała” i ma się coraz lepiej. Pewnego dnia radosny i wzruszony kuracjusz oświadczył żonie, że oszukiwał. Wyznał, iż najpierw ściągał pasek kamizelki, nie chcąc jej martwić stanem swego zdrowia. Teraz jednak poprawa zdrowia zmusiła go do poluzowania ściągacza. Do końca nie dowiedział się prawdy o tym, że żona, aby dodać mu otuchy, codziennie skracała pasek jego kamizelki.

Patrząc w niebo, narrator noweli zadaje sobie pytanie - czy małżonkowie spotkają się znowu, by powiedzieć sobie sekret o kamizelce?

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.