Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Przedwiośnie (S. Żeromski)

Przedwiośnie (S. Żeromski)

Geneza

Żeromski rozpoczął pracę nad powieścią zainspirowany wspomnieniami dwóch znajomych, które przeżyły rewolucję w Baku. Opowiadały pisarzowi o losach Polaków, a szczególnie o działaczu młodzieżowym i poecie rewolucyjnym Strumph-Wojtkiewiczu. Po rewolucji powrócił on do Polski, studiował medycynę i wdał się w głośny romans z pewną wdową. Człowiek ten stał się pierwowzorem Cezarego Baryki. Losy głównego bohatera zostały wzbogacone o fakty z życia pisarza: wspomnienia z kieleckiego gimnazjum i okresu studiów oraz refleksje nad życiem bogatych ziemian, których Żeromski poznał w czasie pracy guwernera. Przedwiośnie powstawało do 1921 roku. Pisarz kilkakrotnie przerywał pracę nad powieścią, aby skończyć inne utwory - Wiatr od morza, Turoń, Uciekła mi przepióreczka. Ostateczną datą zakończenia utworu jest 21 października 1924 r.

Czas i miejsce akcji

Akcja powieści rozgrywa się w kilku miejscach: Baku, gdzie przychodzi na świat Cezary Baryka; Nawłoci, majątku szlacheckim, gdzie poznajemy środowisko i styl życia szlachty; Warszawie, która w powieści jest ogniskiem politycznych dyskusji i sporów. Czas akcji to lata dwudzieste, okres po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.