Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Co czeka uczniów po powrocie do szkół we wrześniu?

Minister Przemysław Czarnek obiecuje, że we wrześniu do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy uczniowie. Ministerstwo Edukacji i Nauki, prócz wytycznych dla szkół, opracowało na nowy rok szkolny także programy wspomagające dzieci i młodzież w powrocie do placówek edukacyjnych po okresie izolacji.  

Co czeka uczniów po powrocie do szkół we wrześniu?
Autor: 90 proc. szkół w Polsce zorganizuje zajęcia wspomagające dla uczniów /123RF/PICSEL

Nowe programy i możliwość szczepień 

W drugiej połowie września uczniowie po 12. roku życia będą mogli, za zgodą rodziców, zaszczepić się w punktach, które zostaną zorganizowane w szkołach. Na zakupienie dla placówek edukacyjnych środków ochrony osobistej oraz termometrów MEiN przeznaczyło 100 mln złotych. Dodatkowo 187 mln złotych wydano na organizację dodatkowych lekcji wyrównujących braki w wiadomościach uczniów po okresie edukacji zdalnej. Takie zajęcia ma prowadzić blisko 90 proc. szkół w Polsce. Ponad 20 tys. nauczycieli wychowania fizycznego zgłosiło się do programów Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii oraz WF z AWF, które mają wspomóc uczniów w powrocie do pełnej aktywności fizycznej po izolacji. Planowane są również szkolenia nauczycieli w zakresie udzielania pomocy psychologicznej uczniom.  

Jakie zasady będą panować w szkołach? 

W ubiegły tygodniu na stronie internetowej MEiN pojawiły się wytyczne dla szkół na nowy rok szkolny. Większość z nich nie różni się względem tych z ubiegłego roku. Osoby z objawami choroby zakaźnej lub przebywające na kwarantannie nie będą mogły wchodzić na teren szkoły. Obowiązkiem uczniów będzie częste mycie rąk, zachowywanie dystansu 1,5 m i noszenie maseczek we wspólnych przestrzeniach. Sale lekcyjne mają być często wietrzone i dezynfekowane. W miarę możliwości każda klasa powinna mieć wyznaczoną stałą salę, również w trakcie pobytu dzieci w świetlicy oraz przypisanych do jednego zespołu klasowego nauczycieli. Planowane jest również mierzenie temperatury przed wejściem do szkoły i ustalenie indywidualnego harmonogramu wejść i wyjść do budynku dla każdej klasy. Rodzice, którzy odprowadzają dzieci do szkoły, w tym roku będą mogli wchodzić z nimi do środka, co w ubiegłym roku szkolnym było niemożliwe.  

Nauka stacjonarna – czy na stałe? 

Powrót nauczycieli do nauczania stacjonarnego w roku szkolnym 2021/2022 na pewno będzie bezpieczniejszy niż w roku poprzednim, ponieważ blisko 80 proc. z nich zostało już zaszczepionych dwoma dawkami przeciwko COVID-19. Wśród młodzieży wyszczepialność jest znacznie niższa, a dzieci do 12. roku życia, nie mogą jeszcze przyjmować szczepionki. Minister edukacji zapewnia jednak, że we wrześniu do szkół wrócą wszystkie roczniki i na razie nie przewiduje wznowienia nauki hybrydowej. Inne informacje podaje szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka, który ostrzega, że jeśli pojawi się duży wzrost zakażeń, może nastąpić powrót nauczania hybrydowego, ponieważ dzieci, które często przechodzą chorobę bezobjawowo, także transmitują wirusa. 

Zobacz najnowsze artykuły