Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzZiemia obiega Słońce po orbicie w kształcie elipsy. Słońce znajduje się w jednym z ognisk elipsy. Oś ziemska jest nachylona do płaszczyzny orbity pod stałym kątem 66°33’. Ziemia porusza się po orbicie z prędkością 30 km/s w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (patrząc od strony bieguna północnego).
Oś ziemska na rysunku musi zawsze być pochylona pod tym samym kątem (66°33’) i w tę samą stronę.
Konsekwencją położenia Słońca w jednym z ognisk elipsy jest zmiana odległości Ziemia - Słońce w ciągu roku.
Ziemia znajduje się najbliżej Słońca 2 stycznia (147,1 mln km). Jest to peryhelium orbity. Najdalej od Słońca znajduje się Ziemia 3 lipca (152,1 mln km). Jest to aphelium orbity.
Średnia odległość Ziemi od Słońca wynosi 149,6 mln km. Odległość ta to jednostka astronomiczna. Jest ona używana w astronomii do określania odległości w obrębie Układu Słonecznego.
Następstwami ruchu obiegowego Ziemi są:
- zmiany oświetlenia Ziemi,
- występowanie astronomicznych pór roku,
- możliwość pomiaru czasu (rok).
Dowody świadczące o ruchu obiegowym Ziemi są dość skomplikowane. Mają naturę astronomiczno-fizyczną.
Paralaksa bliskich gwiazd to zmiana położenia bliskich gwiazd na sferze niebieskiej.
Obserwator z Ziemi widzi gwiazdy na sferze niebieskiej. Większość gwiazd na sferze niebieskiej nie zmienia położenia względem siebie. Tylko bliskie gwiazdy zmieniają nieznacznie to położenie. Związane jest to ze zmianą położenia Ziemi w ruchu obiegowym.
Efekt Dopplera, czyli zjawisko zmiany częstotliwości fali świetlnej odbieranej przez obserwatora na Ziemi.
Zmiany częstotliwości fali świetlnej odbieramy jako zmiany barwy światła. W czasie gdy Ziemia porusza się w stronę gwiazdy, obserwator na Ziemi widzi światło o częstotliwości wyższej. Natomiast gdy Ziemia porusza się w stronę przeciwną, widzi on światło o częstotliwości niższej.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.