Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Poglądy na budowę Układu Słonecznego i wszechświata

Poglądy na budowę Układu Słonecznego i wszechświata

Ptolemeusz zakładał w swej teorii geocentrycznej, że Ziemia znajduje się w środku wszechświata i jest otoczona 8 sferami niebieskimi. Sfery te miały unosić Księżyc, Słońce, gwiazdy i 5 znanych wówczas planet (Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn).

W 1543 roku Mikołaj Kopernik wydał dzieło O obrotach ciał niebieskich, w którym podał założenia teorii heliocentrycznej. Zakładała ona, że w środku wszechświata znajduje się Słońce, a Ziemia i inne planety poruszają się wokół Słońca po orbitach kołowych.

Według dzisiejszego stanu wiedzy Układ Słoneczny jest fragmentem galaktyki spiralnej Drogi Mlecznej. Galaktyka ta jest jedną z miliardów galaktyk istniejących we wszechświecie. Galaktyki tworzą większe formy - gromady galaktyk. Powstanie wszechświata powszechnie łączy się z tzw. Wielkim Wybuchem. Od tego momentu wszechświat nieustannie się rozszerza. Istnieją 3 modele dalszej ewolucji wszechświata. Pierwszy zakłada, że wszechświat będzie rozszerzał się nieustannie w tempie podobnym do obecnego lub w tempie przyspieszonym. Drugi model określa wszechświat jako rozszerzający się, lecz prędkość tego rozszerzania będzie spadała. Trzeci model zakłada, że rozszerzanie wszechświata zostanie zahamowane i rozpocznie się proces jego kurczenia. Odległości we wszechświecie mierzone są w latach świetlnych. Rok świetlny to odległość jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku. Inną miarą odległości jest parsek. Wynosi ona 3,2616 roku świetlnego.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.