Italia to nazwa południowej części Półwyspu Apenińskiego, który zajmuje centralne położenie w basenie Morza Śródziemnego. Oblewają go morza Adriatyckie, Jońskie i Tyrreńskie. Italia miała dobre warunki do rozwoju rolnictwa. Gleba tu była żyzna, a łagodny klimat sprzyjał uprawie pszenicy, rozwojowi sadownictwa (winorośli i oliwki oraz drzew owocowych) i hodowli. Ludność zamieszkująca Italię trudniła się głównie rolnictwem i pasterstwem.
Półwysep Apeniński zaludniały liczne plemiona, z których najliczniejszym byli Italikowie. Wysoką kulturę stworzyli Etruskowie, którzy przybyli tam w I tysiącleciu p.n.e. i podporządkowali sobie ludność miejscową. O kulturze Etrusków świadczą bogato wyposażone grobowce. Wyrabiali oni naczynia i narzędzia z brązu, stawiali domy i świątynie z drewna i cegieł, budowali okręty.
W środkowej Italii, nad Tybrem (kraina Lacjum) zamieszkiwali Latynowie. Mówili językiem, który nazywamy dziś „łacińskim”. Najważniejszym miastem Lacjum była Roma (Rzym), położona na siedmiu wzgórzach, na lewym brzegu Tybru, w odległości 25 km od morza.
Zapamiętaj!
Miasto Rzym zostało założone (według tradycji rzymskiej) w 753 roku p.n.e. Od tej legendarnej daty liczono lata w historii Rzymu.
Za założyciela miasta Rzymu uważany był (według legendy) Romulus. Legenda o braciach bliźniakach, Romulusie i Remusie, uwieczniona jest w herbie miasta (wilczyca karmiąca dwóch małych chłopców).
Rzymianie wywodzili swoje pochodzenie od trojańskiego bohatera, Eneasza, który uciekł z płonącego miasta, by zgodnie z decyzją bogów założyć potężne państwo. Po długiej i pełnej przygód wędrówce dotarł do Italii. Poślubił tam Lawinię, córkę króla Lacjum, i założył nowe miasto, nazwane od imienia żony Lawinium. Z rodu Eneasza pochodziła Rea Sylwia (jej ojciec został pozbawiony tronu), która za sprawą boga wojny Marsa powiła bliźnięta. Król kazał zabić swą bratanicę, a chłopców wrzucić do Tybru, aby w przyszłości nie odebrali mu władzy.
Prąd rzeki wyrzucił niemowlęta na brzeg, na ich płacz przybiegła wilczyca, która karmiła je własnym mlekiem. Wreszcie znalazł je i zaopiekował się nimi miejscowy pasterz. Kiedy chłopcy dorośli, rozpoznano w nich synów Rei. Romulus i Remus przywrócili władzę dziadkowi, a sami postanowili założyć nowe miasto.
Podczas wznoszenia murów miasta doszło do bójki, w której Remus został zabity przez brata. Romulus sam objął władzę w nowo założonym mieście i nazwał je Roma. Według podania odbyło się to w 753 roku p.n.e.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.