Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dzieła Homera

Dzieła Homera

Starożytni tworzyli legendy o bogach i bohaterach zwane mitami. Przekazywano je ustnie z pokolenia na pokolenie. Zbiory mitów utworzyły mitologię. Najstarsze w dziejach mity powstały w starożytnym Egipcie. W mitologii greckiej można znaleźć np.:

- mit o Pandorze - tworząc ten mit Grecy chcieli wyjaśnić, skąd na świecie wzięły się choroby i nieszczęścia,

- mit o Prometeuszu - to jeden z pomniejszych bogów, który ofiarował ludzkości największy dar - ogień,

- mit o Heraklesie - bohaterze (półbogu) obdarzonym niezwykłą siłą i niezmierną odwagą,

- mit o Dedalu i Ikarze - pierwszych ludziach, którzy oderwali się od ziemi.

Gdy w Grecji upowszechniło się pismo, poeci posłużyli się nim, by zapisać tworzone przez siebie pieśni. Tak powstały epopeje Iliada (opowieść o wojnie trojańskiej) i Odyseja (o wędrówce Odyseusza wracającego do rodzinnej Itaki po zdobyciu Troi). Stworzył je niewidomy śpiewak - Homer.

Wojna trojańska to wojna pomiędzy Grekami a mieszkańcami Ilionu (Troi), jej przyczyną było uprowadzenie przez księcia trojańskiego Parysa najpiękniejszej kobiety Grecji, Heleny. Była ona żoną króla Sparty Menelaosa, pod którego dowództwem wyruszyły na wyprawę wojenną sprzymierzone siły Greków. Wojna trwała dziesięć lat, z jednej i drugiej strony ginęli bohaterowie (Achilles, Hektor), lecz nie było widać końca konfliktu. Wreszcie słynący ze sprytu król Itaki, Odyseusz, kazał zbudować drewnianego konia, we wnętrzu którego skryli się najdzielniejsi wojownicy greccy. Reszta wsiadła na okręty i odpłynęła. Trojanie, nie przeczuwając zasadzki, wprowadzili konia do miasta i świętowali zwycięstwo. Pod osłoną nocy Odyseusz wraz z towarzyszami wyszedł z kryjówki i Grecy zaatakowali uśpionych Trojan. Miasto zostało zdobyte i doszczętnie zniszczone.

Tułaczka Odyseusza opisana w Odysei zajęła bohaterowi dziesięć lat. Okaleczenie cyklopa (jednooki olbrzym, syn władcy mórz - Posejdona) na początku wędrówki sprowadziło na Odyseusza gniew boga oceanów. Żeglarz, wśród wielu przygód, wraca do rodzinnej Itaki tracąc kolejno wszystkich towarzyszy podróży. Mściwy Posejdon piętrzy na jego drodze różne przeszkody, ale bohater (ulubieniec Ateny) w końcu dociera na rodzimą wyspę. Tam odzyskuje tron, dokonując rzezi pretendentów do zajęcia jego miejsca. Czeka na niego wierna żona - Penelopa i syn Telemach.

Czy wiesz, że...

Odkrywcą starożytnej Troi był Heinrich Schliemann (czyt. hajnriś szliman). Wskazówek geograficznych szukał w tekście homeryckich epopei.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Historia
  • Starożytność
  • Podstawowa
  • Historia
  • Starożytność
  • Podstawowa
  • Historia
  • Starożytność
  • Podstawowa
  • Historia
  • Starożytność
  • Podstawowa
  • Historia
  • Starożytność

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.