Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Kamyk (Z. Herbert)

Kamyk (Z. Herbert)

Wiersz jest przykładem liryki pośredniej; podmiot liryczny ukrywa się za opisem tytułowego kamyka, ujawniając się jedynie w przedostatniej („czuję”, „trzymam”) i ostatniej zwrotce („nas”). Pierwsze dwa wersy mają charakter tezy, która potwierdzona zostanie argumentami w dalszej części utworu.

Teza: Kamyk - doskonałe stworzenie.

Argumenty:

równy samemu sobie pogodzony ze sobą, znający swoje możliwości
pilnujący swych granic zamknięty, niedostępny
wypełniony dokładnie kamiennym sensem wypełniony po brzegi stałym, niewzruszonym, nierozpoznawalnym sensem
o zapachu, który niczego nie przypomina / niczego nie płoszy nie budzi pożądania jest obojętny, neutralny, nie pociąga, ale i nie odrzuca, nie rodzi żadnych emocji
jego zapał i chłód są pełne godności zarówno zapał, jak i obojętność są zawsze właściwe, zgodne z normami
ciało jest szlachetne ciało bez skazy

Kamyk jako przedmiot jest doskonały, gdyż cechuje go: precyzja granic, zamknięcie w sobie, równomierna konsystencja, wyważone proporcje itd.

Podmiot liryczny - człowiek uświadamia sobie, że to on jest niedoskonały, ułomny. Jego „fałszywe ciepło”, a więc zmienność uczuć, niezdolność do trwania w niewzruszonym kształcie, stoi w sprzeczności ze skończoną doskonałością przedmiotu. „Kamyki nie dają się oswoić”, ich istnienie to byt oddzielny, niepojęty dla człowieka.

Opis doskonałych cech kamyka jest w rzeczywistości ironiczny. Przecież kamyk to niewzruszoność i chłód, a więc obojętność, człowiek jest żywy, zdolny do odczuwania, obdarzania uczuciem. Może nie zawsze postępuje właściwie, nie jest do końca pewien swych celów, dręczy go niepewność, ciągły niepokój, ale on żyje, a kamień jest martwy. Wiersz to rozważania o człowieku - jest to liryka filozoficzna.

Na podobnym pomyśle został oparty wiersz W. Szymborskiej Cebula - poetka jako twór doskonały przedstawiła w nim warzywo, „dowodząc”, że cebula jest o wiele doskonalsza niż człowiek, który nie może się z nią równać. W rzeczywistości za pomocą tego zestawienia poetka skrytykowała szablonowość, kiczowatość produktów XXI wieku, wyraźnie opowiadając się za różnorodnością i chaosem, które tkwią w człowieku.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.