Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Księżniczka na ziarnku grochu (H. Ch. Andersen)

Treść

Dawno temu żył sobie królewicz, który pragnął ożenić się tylko z prawdziwą księżniczką. Jeździł więc po świecie i szukał, ale gdy znalazł jakąś kandydatkę, nie miał pewności, czy jest prawdziwa, czy też nie, bo wszystkie mówiły, że są najprawdziwszymi księżniczkami.

Wrócił do domu i martwił się bardzo, bo nie miał żony.

Pewnej nocy, podczas strasznej burzy, ktoś zapukał do wrót zamku, prosząc o nocleg. Była to przemoczona do suchej nitki księżniczka. Królewicz bardzo się ucieszył na jej widok, ale stara królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka. Pościeliła jej łóżko, na sam spód położyła ziarnko grochu, a na nim dwadzieścia materacy i dwadzieścia puchowych pierzyn.

Na tym posłaniu miała spać księżniczka. Rano, po przebudzeniu, oświadczyła, że bardzo źle spała, łóżko było twarde i na ciele ma mnóstwo sińców.

Po tym stwierdzeniu wszyscy mieli pewność, że jest to prawdziwa księżniczka. Królewicz pojął ją za żonę, a ziarnko grochu oddano do muzeum.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.