Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pięć ziarnek grochu (H. Ch. Andersen)

Pięć ziarnek grochu (H. Ch. Andersen)

Bohaterowie

matka - biedna wdowa, mieszkała z córką w ubogiej dzielnicy, w domu na poddaszu.

córka - mała, chora dziewczynka, bardzo lubiła obserwować rosnący za oknem groszek, było to jej jedyną rozrywką i pocieszeniem.

chłopiec - łobuz, strzelający z procy ziarnami grochu. Nie miał pojęcia, że przyczynił się do wyzdrowienia dziewczynki.

Czas akcji: lato.

Miejsce akcji: dom w biednej dzielnicy, w pewnym mieście.

Plan wydarzeń

1. Pięć ziarnek grochu.

2. Zerwanie dojrzałego strączka przez pewnego urwisa.

3. Wystrzelenie z procy groszków w pięć różnych miejsc.

4. Wylądowanie piątego ziarnka w szparce pod oknem chorej dziewczynki.

5. Kiełkowanie i wzrost groszku w szparce.

6. Kwitnący „ogródek” na oknie.

7. Powrót do zdrowia małej dziewczynki.

8. Radość jej matki.

Treść

W zielonym strąku mieszkało pięć ziarnek grochu. Gdy już dojrzały, zerwał je pewien chłopiec i wykorzystał do zabawy, do strzelania z procy. Groszki poleciały w różne strony. Jeden z nich wylądował na dachu, w szparze pod oknem na poddaszu, gdzie mieszkała pewna kobieta z małą chorą dziewczynką. Dziewczynka była tak chora, że nie wstawała z łóżka. Groszek w szparze wykiełkował i wyrósł. Dziewczynka obserwowała jego zielone listki z ciekawością i radością. Po jakimś czasie poprosiła o przesunięcie łóżka bliżej okna, nawet wstała z łóżka, aby lepiej widzieć groszek, który zakwitł. Chora zaczęła zdrowieć i wszystko wskazywało na to, że całkiem wyzwoli się z choroby. Sprawił to jeden mały groszek. Inne groszki zmarniały, wpadły do rynsztoka albo zjadły je gołębie. Tylko ten najmniejszy dał nowe życie roślinie i zdrowie chorej dziewczynce.

Nauka wypływająca z baśni

Czasem bardzo drobny gest, np. odwiedziny, ciepłe słowo, maleńki podarunek, może komuś sprawić wielką przyjemność. Bywa tak, że nie wiedząc o tym, takim drobiazgiem bardzo komuś pomagamy.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.