Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Nagrobek (W. Szymborska)

Nagrobek (W. Szymborska)

Pomysł tego utworu tkwi we własnoręcznym napisaniu sobie nagrobnego epitafium. Padają nawet słowa charakterystyczne dla takich napisów: „tu leży”, „wieczny odpoczynek raczyła dać jej ziemia”. Tekst wiersza możemy bez obaw utożsamić z autorką, gdyż pada w nim jej nazwisko. Poetka skromnie mówi o sobie: „autorka paru wierszy”. Dowiadujemy się także, iż nigdy nie należała do żadnej grupy literackiej, obca jej jest wszelka awangarda, podkreśla, że „jest staroświecka jak przecinek”. Poetka nie poddawała się rozmaitym modnym tendencjom pisarskim. „Staroświeckość” w takim rozumieniu to przywiązanie do tradycji. Z humorem nazywa swój utwór „rymowanką”, czyli czymś prostym i łatwym do zapamiętania.

Wartości ważne dla Szymborskiej są tu symbolizowane przez łopian i sowę - są to natura i mądrość, tak ważne w jej poezji. Opozycją do nich jest mózg elektronowy, czytelna aluzja do stechnicyzowanego współczesnego świata, którego wytworem jest człowiek.

Śmierć, która przecież jest obecna w tym utworze, nie jest niczym strasznym, ani napawającym grozą. Dla autorki stała się tematem żartobliwego wiersza o sobie samej.

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.