Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Stary człowiek i morze (E. Hemingway)

Streszczenie

Stary rybak Santiago, który mieszkał na wschodnim wybrzeżu Kuby, w pobliżu Golfstromu, od 84 dni nie złowił żadnej ryby. Żal mu było, że jego przyjaciel i pomocnik - chłopiec, który zawsze pływał z nim, zwijał liny i zniszczony żagiel oraz przynosił jedzenie, ze względu na zarobek musiał pływać z innymi. Postanowił zmienić miejsce połowu i odpłynąć daleko poza linię przybrzeżnych wód. W drugim dniu po wypłynięciu poczuł, że złowił wielką rybę, ale nie mógł jej zabić i ryba ciągnęła łódź przez kolejne dwa dni. Trzymając rybę na haku, bardzo cierpiał, bo drętwiały mu skaleczone ręce, był głodny, spragniony i potrzebował snu. Wreszcie zabił marlina i przymocował do łodzi. Krwawiąca zdobycz zwabiła rekiny, które zjadły rybę, mimo że Santiago walczył z nimi harpunem, nożem, pałką, kawałkiem wiosła.

Wyczerpany wrócił do osady ze szkieletem marlina przymocowanym do łodzi. Nic nie zarobił w czasie tego połowu, ale odzyskał świadomość swej zawodowej wartości i podziw innych rybaków. Był tak zmęczony, że położył się spać. Śniły mu się lwy, które w księżycową noc bawiły się na afrykańskiej plaży jak koty. Podczas odpoczynku nie był sam, siedział bowiem przy nim chłopiec, który wpatrywał się w śpiącego.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.