Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Oskar i pani Róża (É. E. Schmitt)

Problematyka

Głównym tematem utworu jest problem życia i śmierci, a także zmagania się z nieuleczalną chorobą. Tematy te ukazane zostały przez pryzmat rozważań 10-letniego Oskara, któremu pozostało kilkanaście dni życia. Ten krótki utwór o prostej fabule jest w istocie bardzo głęboki, jeśli chodzi o przekaz filozoficzny. Opowiadanie „Oskar i Pani Róża” podejmuje tematy takie jak:

Życie jako nadrzędna wartość – w ostatnie dni Oskara on i jego bliscy uczą się doceniać życie, dostrzegają jego wyjątkowość. Człowiek nie może zapominać o tym, że jest śmiertelny oraz że wszyscy kiedyś umrą. Jednocześnie należy doceniać życie, przeżywać je w pełni, zbierać doświadczenia i czerpać z niego. Nie jest najważniejsza długość życia, ale sposób, w jaki je przeżywamy. Życie jest ulotne i kruche, nie jest nam dane raz na zawsze (motyw vanitas). 

Śmierć i choroba – jako element naturalnego porządku świata. Książka „Oskar i Pani Róża” pomaga oswoić czytelnika z prawdą o tym, że wszyscy kiedyś umrzemy. W opowieści wybrzmiewa przekonanie, że śmierć czy choroba nie jest karą, ale faktem. 

Wiara w Boga – książkę czytać można także w kontekście „nawrócenia” Oskara, który pod wpływem opowieści Cioci Róży zaczyna wierzyć w Boga i z nim rozmawiać, a także oczekiwać jego „odwiedzin”. W utworze można dopatrzyć się też wątku odkupienia grzechów (Chrystus na krzyżu, którego postać zadziwia Oskara), a także nadziei na przyszłe zmartwychwstanie (kartka przy łóżku chłopca). 

Przebaczenie – Oskar przebacza swoim rodzicom to, że w obliczu choroby zaczęli traktować go inaczej i unikali trudnej prawdy w rozmowach. Przebaczenie symbolicznie dokonuje się w dzień Bożego Narodzenia. Od tego momentu relacja pomiędzy chłopcem a rodzicami ulega znacznej poprawie.

Nadzieja – książka pokazuje, że warto ją mieć nawet wówczas, gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. Oskar nie traci nadziei – zamiast tego próbuje przeżyć całe życie w kilkanaście dni, aby zdobyć chociaż namiastki doświadczeń, których już nie doczeka. Paradoksalnie – ostatnie dni życia Oskara dały nadzieję, a nawet radość osobom w jego otoczeniu. 

Relacje międzyludzkie – zostały ukazane w opowiadaniu jako niezwykła wartość (której często nie doceniamy). Szczególnie budująca i rozwijająca jest relacja Oskara z wolontariuszką, Panią Różą. To właśnie dzięki niej ostatnie dni życia Oskara zamieniają się w piękną i pouczającą przygodę. 

Poświęcenie – widać je zarówno w postawie wolontariuszki, Pani Róży, jak i rodziców chłopca czy doktora Dusseldorfa. Wszyscy oni bardzo przeżywają chorobę Oskara.

Tolerancja – jej przykładem mogą być choćby dzieci, z którymi Oskar zaprzyjaźnia się w szpitalu. Choroby dzieci oraz ich odmienność zostaje przedstawiona w ciepły i pogodny sposób (np. dzieci noszą zabawne przezwiska). Z perspektywy dzieci choroby takie jak np. wodogłowie, zespół Downa, fenyloketonuria (prawdopodobnie to na tę chorobę cierpiała Peggy Blue) – to po prostu ciekawostki medyczne. Nie są one powodem do drwin czy wzajemnego dokuczania. 

Inicjacja i pierwsza miłość – w szpitalu Oskar przeżywa swoją pierwszą miłość do dziewczynki określanej jako Peggy Blue. Do wyznania jej sympatii namówiła chłopca Pani Róża. Oskar zawiera symboliczne „małżeństwo z dziewczynką”. Ich relacja pokazuje, że warto wyznawać uczucia i rozmawiać o nich. Szczególnie ważna jest też nieustanna troska o związek oraz wzajemne przebaczenie (np. w sytuacji zdrady).

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Oskar i pani Róża (É. E. Schmitt)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.