Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ten obcy (I. Jurgielewiczowa)

Streszczenie

I. „Obcy się zjawia”

W ponury, deszczowy dzień dwaj bracia cioteczni, Julek i Marian, odwiedzają swą koleżankę, Pestkę. Mają dla niej wiadomość, że ktoś obcy pojawił się na ich wyspie. Uważają, że należy jakoś sprawdzić, kim jest nieproszony gość. W drodze powrotnej chłopcy rozmawiają o Pestce, uważają ją za bardzo ładną i miłą dziewczynę. Wstępują do Uli, którą informują, że wkrótce odwiedzi ją Pestka.

Ojciec Uli jest lekarzem. Jego stosunki z córką nie układają się najlepiej, a rozmowy ograniczają się najwyżej do kilku zdań. Przychodzi Pestka i rozmawia z Ulą o tajemniczych odwiedzinach na wyspie. Dziewczynki rozmawiają także o swoich kłopotach z rodzicami. Pestka uważa, że nie warto mówić wszystkiego rodzicom, bo i tak niewiele z tego rozumieją. Gdy ulewa się kończy, postanawiają wyruszyć na wyspę. Po drodze spotykają bezdomnego psa, którym zaopiekowała się Ula. Nazwała go Dunaj. Gdy docierają na wyspę, zauważają czyjąś obecność.

II. We dwoje

Dziewczynki znajdują śpiącego chłopca. Ula zostaje na wyspie, Pestka zaś idzie po chłopców. Gdy nieznajomy budzi się, Ula zaczyna z nim rozmawiać. Obcy ma zranioną i spuchniętą nogę. Ula grzeje na ognisku wodę i parzy mu miętę. Chłopiec ponownie zasypia, w tym czasie pojawia się reszta dzieci. Zaczynają dyskutować, w jaki sposób można mu pomóc. Zajęci rozmową nie zauważają, że obcy obudził się i słucha ich z uwagą.

III. Odrzucona pomoc

Obcy nie chce powiedzieć nic o sobie. Pragnie tylko udać się jak najszybciej w dalszą drogę, przeszkadza mu w tym spuchnięta noga. Gospodarze wyspy namawiają go, by skorzystał z pomocy lekarza - ojca Uli. Chłopiec zgadza się i obiecuje przyjść do gabinetu. Ula udaje się tam wcześniej i prosi ojca, by zbadał jej chorego kolegę. Chłopcy dowiadują się, że nazywa się Zenek Wójcik. Lekarz czyści i opatruje chłopcu ranę, co przynosi Zenkowi wyraźną ulgę. Pan Zalewski domaga się jednak, by ktoś z rodziny zgłosił się po niego, gdyż chłopiec nie może w tym stanie sam chodzić. Doktor widząc, że chłopiec coś ukrywa i nie może się skontaktować z rodzicami, postanawia odwieźć go do szpitala. Zenek jednak ucieka z poczekalni.

IV. Rana krwawi

Rankiem następnego dnia Zenek przychodzi po Julka i prosi go o zakup chleba. Julek budzi po drodze Mariana i razem wracają do Zenka. Marian wskazuje mu drogę do Strykowa, jednocześnie przestrzega go, że rana może się otworzyć. Tak też się dzieje. Chłopcy dowiadują się, że Zenek szuka swego wujka. Według ostatnich wieści buduje on most w Strykowie. Postanawiają o wszystkim powiadomić wujka Zenka. Pojawiają się dziewczyny, które jednak obiecują dochować tajemnicy. Ojciec Uli pyta córkę, czy nie wie, co się stało z Zenkiem, ta jednak zaprzecza, by miałą z nim kontakt.

V. Radość i cień

Chłopcom nie udaje się pożyczyć rowerów, będzie to możliwe dopiero pojutrze. Na ten czas postanawiają ukryć Zenka na wyspie, w zbudowanym z gałęzi szałasie. Ula przez Pestkę podaje Zenkowi opatrunek, chłopiec jest bardzo ciekaw, dlaczego nie przychodzi sama. Wszyscy razem urządzają sobie na wyspie ucztę. Zenek opowiada o swych poszukiwaniach wujka oraz o ptakach zamieszkujących wyspę. Obcy bardzo imponuje dzieciom swoim doświadczeniem i wiedzą. Są bardzo smutne, że będzie musiał kiedyś odejść.

VI. Wyprawa na rowerach

Chłopcy szykują się na wyprawę do Strykowa. Jednak kolega nie chce pożyczyć Julkowi roweru, gdyż boi się, że odda mu popsuty i żąda czegoś w zastaw. Julek daje mu pożyczony od Pestki zegarek. Tymczasem Pestka i Ula przebywają wraz z Zenkiem na wyspie. Chłopiec opowiada im, że pochodzi z Wrocławia i przyjechał tu autostopem. Następnie razem z Ulą obserwuje pływackie popisy Pestki. Gdy chłopcy wracają, mają dla Zenka smutną wiadomość - budowa mostu w Strykowie nie rozpoczęła się. Zenek jest załamany.

VII. Napaść

Zenek pozostaje na wyspie, ku radości swych przyjaciół. Pewnego dnia, gdy Ula bawiła się z coraz bardziej oswojonym Dunajem, dwóch chłopców zaczęło rzucać w psa kamieniami. Wtedy zostali zaatakowani przez Zenka. Gdy chłopiec zaczął tracić siły, z pomocą przychodzą mu Ula, Marian i Julek. Udaje się im pokonać intruzów, potem rozpoczynają poszukiwania psa. Znajdują go zranionego i postanawiają zabrać go ze sobą na wyspę. Jednak w chwili nieuwagi pies, skrzywdzony przez ludzi, ucieka.

VIII. Zaskoczeni

Pewnego dnia dzieci nie zastają Zenka na wyspie, domyślają się, że poszedł do sklepu po chleb. Spotykają go po drodze, kradnącego jabłka. Zenek drwi z nich, że żadne nie odważy się na wyprawę do sadu. Razem wracają do sklepu, by napić się oranżady. Przed sklepem stoi zaprzęgnięty w konia wózek ogrodniczy z dzieckiem. Nagle przestraszony hukiem traktora koń rozpoczyna szaleńczy galop. Wszyscy są przerażeni. Zenek dogania jednak wózek i zapobiega zderzeniu z samochodem. Matka dziecka dziękuje Zenkowi, ten jednak pytany o swe imię i nazwisko podaje fałszywe dane. Dziewczynkom bardzo imponuje czyn Zenka, zwłaszcza jego skromność i niechęć do pochwał.

IX. Sąd

Kiedy Pestka wróciła do domu, pani Ubyszowa była bardzo zagniewana. Na początku nie odzywała się do córki, potem upominała ją, że miała wrócić wcześniej. Pestka złości się. Wieczorem matka przytula córkę i próbuje nawiązać rozmowę, wspominając dawne, łączące je zaufanie. Następnego dnia przyjaciele znów spotykają się na wyspie. Dobry nastrój psuje powracający z targu Marian. Pyta Zenka, czy okradł przekupkę na targu. Zenek przyznaje się i odchodzi.

W domu Ula pisze list do mamy, opowiada wydarzenia minionego dnia. Bardzo żal jej Zenka. Nagle do pokoju wpada kamyk owinięty w kartkę z prośbą, by Ula wyszła na drogę. Zenek tłumaczy powód kradzieży: był głodny. Postanawia odejść, lecz nie wróci już do domu, gdyż ojciec go nie chce. Rozmowę przerywa przyjazd doktora. Zenek odchodząc szepce: „Ty jesteś jedyna na świecie”.

X. Okoliczności łagodzące

Chłopcy są bardzo przygnębieni odejściem Zenka. Marian odwiedza Ulę, która kończy pisać list pełen skarg na brak miłości ze strony ojca. Pojawia się reszta przyjaciół. Rozmawiają o Zenku, próbują znaleźć dla jego czynu okoliczności łagodzące. Ula opowiada o kłopotach Zenka z ojcem. Dzieci są zszokowane, nie wyobrażają sobie, by ich ojcowie mogli tak postępować.

XI. Wróć

Julek nie może zapomnieć Zenka, ma żal do Mariana, że wszystko stało się przez niego. Po kolacji Marian pakuje walizkę, postanawia dogonić Zenka, który idzie pieszo. Rano oznajmiają dziadkom, że wybierają się na wycieczkę. Marian wsiada do autobusu, a Julek udaje się na wyspę. Marian wysiada w Bielicach i rusza na poszukiwania Zenka, jednak bardzo obawia się spotkania z nim i kpin z jego strony.

Dzieci martwią się, że Zenek może zostać aresztowany za kradzież. Bardzo chcą oddać pieniądze przekupce, wtedy Zenek byłby bezpieczny. Nie chcą jednak prosić o nie rodziców. Ula postanawia pożyczyć od ojca 50 zł, nie chce jednak wyjawić mu celu tej pożyczki. Na pytanie doktora, dlaczego mu nie ufa, odpowiada, że nawet go nie zna.

Wraca do domu Marian, spotkał Zenka na drodze, lecz chłopak nie chciał wrócić na wyspę.

XII. Tylko to mogę dla niego zrobić

Przyjaciele przestali się spotykać. Pestka dowiaduje się, że Ula pracuje przy zbiorze porzeczek. Dziwi się koleżance, że chce oddać zarobione pieniądze przekupce. Wtedy Ula mówi jej o wyznaniu Zenka, Pestka jest bardzo zazdrosna. Na drugi dzień Ula przynosi chłopcom pieniądze i prosi, by oddali je przekupce. Ustalają wspólnie plan podrzucenia ich okradzionej kobiecie.

Po kilku dniach Julek z dziadkiem wybierają się na jarmark. Julek spotyka Zenka. Namawia go do powrotu na wyspę, opowiada, że oddali pieniądze, które zarobiła Ula. Zenek jest bardzo zaskoczony.

XIII. Niebezpieczeństwo

Julek opowiada znajomym, że spotkał Zenka, jednak nie chciał on wrócić na wyspę. Pewnego dnia chłopcy odwiedzili wyspę. Zastali tam Zenka. Okazało się, że Zenek pracował przy żniwach u gospodarza. Następnego dnia na wyspie pojawili się chłopcy, którzy kiedyś rzucali kamieniami w Dunaja. Ich rozmowę podsłuchuje Julek, planują oni powiedzieć na posterunku o tym, że Zenek kradnie i dlatego się ukrywa.

Julek opowiada Marianowi o wszystkim. Postanawiają wraz z dziewczynami zwrócić się do kogoś z dorosłych o pomoc. Pestka nie chce mieszać w to swojej matki, jednak mówi jej o wszystkim. Pani Ubyszowa stwierdza, że dzieci nie najlepiej wybrały sobie przyjaciela, wypomina Pestce, że ją oszukiwała. Postanawia powiadomić o wszystkim ojca Uli.

XIV. Gość

Doktor Zalewski proponuje Zenkowi mieszkanie u siebie. W tym czasie Marian zostaje pobity przez wrogów Zenka. Do domu Uli przyjeżdża powiadomiony o Zenku milicjant Kowalski. Ojciec Uli rozmawia z nim na osobności. Zenek zostaje na noc w domu doktora, zaś Ula nocuje u ciotki.

XV. Spal ten list

Rano ojciec wyjaśnia Uli, że poprosił milicjanta o odnalezienie wujka Zenka. Ojciec i Ula nareszcie zaczynają szczerze z sobą rozmawiać. Doktor mówi o kobiecie, dla której rzucił mamę Uli. Nigdy jednak nie przestał kochać żony. Dziewczynka pisze o tym w liście do swej zmarłej matki. Wraca ojciec - przywozi dobrą wiadomość: adres wujka, który czeka na Zenka.

Na pożegnanie Zenek wręcza Uli kopertę, są w niej pieniądze oraz list z wyznaniem miłosnym. Zgodnie z prośbą, Ula po przeczytaniu pali list. Przyjaciele odprowadzają Zenka na dworzec. Wymieniają adresy, obiecują pisać do siebie i spotykać się często.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.