Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Stara baśń (J. I. Kraszewski)

Problematyka

Akcja powieści rozgrywa się w czasach prehistorycznych. Państwo polskie jeszcze nie istnieje, na terenach Polski mieszkają plemiona słowiańskie. Nad jednym z nich władzę sprawuje okrutny kneź - Popiel i jego żona - Niemka Brunhilda. Dążą oni do całkowitego podporządkowania sobie kmieci, ale ci, widząc, że Popiel staje się coraz bardzie okrutny i zaborczy, postanawiają odebrać mu władzę. Nie jest to sprawa prosta, bo Popielowi gotowi są pomóc agresywni Niemcy, z których wywodzi się Brunhilda. Zwycięża jednak prawdziwa odwaga w obronie wolności i honoru. Kmiecie walczą z Popielem, który ginie. A władza zostaje powierzona prostemu Piastowi.

Drugim, obok politycznego wątkiem powieści jest wątek miłosny. Oto Doman - piękny i młody kmieć - jest zakochany w córce starego Wisza - Dziwie. Ta jednak uważa, że jej powołaniem jest służba bogom, dlatego odmawia zostania żoną Domana, a kiedy ten porywa ją w noc Kupały, rani go i ucieka do chramu Nijoły na Lednicy. Tu przekonuje się, że jednak woli życie u boku Domana, dlatego nie protestuje, kiedy ten porywa ją po raz drugi.

W powieści można poznać wiele zwyczajów słowiańskich, wierzenia naszych przodków, piękne legendy, obrzędy.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.