Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Charlie i fabryka czekolady (R. Dahl)

Czego nie powinny robić grzeczne i mądre dzieci?

Książka wskazuje kilka zachowań, które są bardzo brzydkie i wszystkie dzieci powinny ich unikać. Augustus, Violet, Veruca i Mike właśnie w taki sposób się zachowują i dlatego zostają ukarani.

- niedobrze jest się bez pamięci objadać, tak jak robi to Augustus. Obżarstwo jest nie tylko niegrzeczne, ale przede wszystkim niezdrowe.

- niedobrze jest ciągle żuć gumę, tak jak robi to Violet. Żucie gumy sprawia, że brzydko wyglądamy, i może zostać odebrane przez otoczenie jako lekceważenie (zwłaszcza przez osoby dorosłe).

- niedobrze jest uważać się za kogoś lepszego od innych, tak jak robi to Veruca. Wydaje jej się, że ponieważ jej rodzice są bogaci, to wolno jej wszystko i może mieć wszystko, czego sobie zażyczy, a inni powinni spełniać wszystkie jej zachcianki. Takie zachowanie jest bardzo niegrzeczne i niemiłe dla innych.

- niedobrze jest bezustannie oglądać telewizję, tak jak robi to Mike. Ciągłe oglądanie telewizji nie uczy niczego mądrego, za to uzależnia i sprawia, że nie umiemy znaleźć przyjaciół wśród innych dzieci i nie potrafimy się bawić.

- niedobrze jest nie słuchać rodziców i lekceważyć to, co nas mówią, jak robi to cała czwórka wymienionych dzieci. Rodzice wiedzą, co jest dla nas dobre, a nie słuchając ich, sprowadzamy na siebie kłopoty, których można było uniknąć.

Charlie jest grzecznym, skromnym chłopcem, który kocha rodziców. Jest głodny, ale nawet nie prosi o coś do jedzenia, i jako jedyny podczas wizyty w fabryce zostaje czymś poczęstowany przez pana Wonkę. Ponieważ się nie wywyższa i nie domaga niczego dla siebie, dostaje największą nagrodę, o jakiej mógł zamarzyć - pan Willy Wonka przekazuje mu w podarunku całą fabrykę.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.