Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Księga dżungli (R. Kipling)

Księga dżungli (R. Kipling)

Bohaterowie

Mowgli („Żaba”) - syn drwala, wychowany przez wilki. Kiedy zjawił się w wilczej jaskini, był „małą kruszynką, z dołkami na pulchnej buzi”, był także całkiem nagi. Wyrósł na bardzo silnego, zwinnego chłopca.

Baloo - niedźwiedź, wychowawca Mowgliego. Jako jedyne obce zwierzę był dopuszczony do udziału w Wiecu Gromady (czyli zgromadzeniu Plemienia Wilków).

Matka Wilczyca - wilcza matka Mowgliego, nazywano ją Diablicą. Przygarnęła „ludzkie szczenię”, wykarmiła Mowgliego, nadała mu imię „żaba”. To ona wprowadziła Mowgliego na Gromadzki Wiec Wilków.

Ojciec Wilk - wilczy ojciec Mowgliego; bronił bohatera przed trygrysem Shere Khanem.

Shere Khan - tygrys, nosił przydomek Lungri - Kuternoga; zaciekły wróg Mowgliego, został przez niego zabity. Shere-Khan prześlado wał Mowgliego, bo chciał go zjeść, kiedy chłopiec był niemowlęciem, a uratowali go Wilczyna Diablica i jej mąż. Dlatego tygrys poprzysiągł zemstę chłopcu. W końcu poległ z jego ręki.

Małpie Plemię - plemię nazywało się w języku dżungli Bandar-log; Baloo mówił o nich „wyrzutki społeczeństwa”.

Szary Brat - przybrany brat Mowgliego, syn Diablicy i ojca - wilka. Bardzo kochał Mowgliego, pomógł mu walczyć z Shere-Khanem.

Tabaqui - podstępny i fałszywy szakal, towarzysz Shere Khana.

Bagheera - czarna pantera; piękna i szlachetna, opiekunka Mowgliego.

Buldeo - stary strzelec, właściciel staroświeckiego muszkietu, opowiadał chłopom niestworzone dziwy o zwyczajach dzikich zwierząt. Chciał odebrać Mowgliemu skórę Shere Khana, a gdy chłopiec go powstrzymał, naopowiadał we wsi o czarach, duchach itp., co spowodowało atak mieszkańców wsi na chłopca i wygnanie go.

Kaa - wąż pyton, ogromny, przez co trochę ociężały, ale wciąż groźny. Jest on stary i doświadczony, przebiegły, dumny i pewny siebie. Choć jest trochę głuchy i niedowidzi, budzi postrach wśród małp. Pomógł Baloo i Bagheerze w walce z Plemieniem Małp i w uwolnieniu Mowgliego.

Kala Nag - Czarny Wąż, słoń w służbie rządu indyjskiego. Ma siedemdziesiąt lat, jest odważny, dlatego cieszy się szacunkiem i powszechną sympatią. Brał udział w wojnie abisyńskiej, dźwigając wielkie ciężary. Potem układał na stosy kłody drewna tekowego, a także uczestniczył w obławach na dzikie słonie. Umiał powalić i udusić tygrysa. Używano go do poskramiania dzikich słoni i do nauki młodych. Pewnej nocy wyrwał pal, do którego go przywiązano i poszedł w dżunglę, by wziąć udział w tańcu słoni. Rano wrócił do obozu.

Kotik - synek Łowcy Morskiego i Matki foki, foczątko o białym futerku. Bardzo szybko nauczył się pływać, łowić ryby i wyczuwać nadciągającą burzę. Jako roczniak poznał smutną prawdę o losie fok zaganianych do rzeźni i obdzieranych ze skóry. Najbardziej przeraziło go to, że nikt z foczego rodu nie przejął się tym faktem, traktując go jako coś naturalnego. Spędził pięć lat, szukając pustego wybrzeża, gdzie nie dotarł człowiek. Nie ożenił się i wciąż wędrował. Piękne wybrzeże wskazały mu Krowy Morskie. Kotik wrócił do swojego plemienia, stoczył zwycięską walkę z wieloma samcami, wykazując się siłą i zręcznością. Potem powiódł swe plemię do nowej siedziby.

Rikki-Tikki-Tavi - ichneumon, z sierści i ogona podobny do kota, a z głowy i obyczajów do łasicy. Jest ciekawy i odważny, łatwo przyzwyczaja się do nowego otoczenia. Biega cały dzień po domu i ogrodzie. Ma bystry wzrok, oczy jak rozżarzone węgielki i zwinne nogi. Szybko stał się ulubieńcem całej rodziny, tym bardziej, że był czujny i wierny. Zabił Naga i Nagainę.

Mały Toomai - dziewięcioletni syn dużego Toomai. Ma śniadą skórę i kędzierzawą główkę. Jest to rozbrykany chłopiec, lubiący polowanie na dzikie słonie i wędrówki po dżungli. Traktował Naga jak przyjaciela, zwierzał mu się ze swych zmartwień podczas mycia słonia. W wolnych chwilach grał na tam-tamie, a potem spał u boku słonia. Pewnej nocy Kala Nag zawiózł go na swym grzbiecie w dżunglę, gdzie chłopiec był świadkiem tańca ponad setki słoni.

Czas akcji: XIX wiek.

Miejsce akcji: Indie, w opowiadaniu „Biała Foka” - wybrzeże Morza Północnego, osada Siewierowostoczna.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.