Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Władca Pierścieni (J. R. R. Tolkien)

Władca Pierścieni (J. R. R. Tolkien)

Gatunek literacki i miejsce akcji

Jest to powieść fantasy. Dzieje się ona w fantastycznym świecie, tym samym, w którym toczy się akcja „Hobbita”, spotykamy tu też niektórych bohaterów tej książki i odwiedzamy te same miejsca.

Bohaterowie

Frodo - bohater główny, hobbit, który udał się do Mordoru, by zniszczyć Pierścień Jedyny. Jest skromny, opanowany, odważny. Nie ukrywa swoich słabości, ale jest także bardzo uparty i chce za wszelką cenę zrealizować swoją misję, bo wie, że od tego zależą losy świata.

Sam Gamgee - zaufany sługa, przyjaciel i towarzysz Froda. Trochę naiwny i raczej tchórzliwy, mimo to był gotów oddać za niego życie. Towarzyszył mu przez całą drogę do Mordoru, na własnych barkach wyniósł na szczyt Orodruiny i zaprowadził do Szczelin Zagłady. Wzór przyjaciela.

Gandalf Szary/Biały - jeden z „istari” - wiedzących, czarodziej, mędrzec (stąd elfy nazywają go Mithrandir) wspomagający mieszkańców Śródziemia w walce z Sauronem. Jest gotów poświęcić życie. Niezwykle odważny, honorowy, bardzo tajemniczy, przez pewien czas dowodzi wyprawą, zwycięża piekielnego demona Balroga, staje na czele walki przeciwko Sauronowi. W powieści zmienia oblicze i zdobywa nową moc, z Gandalfa Szarego staje się Gandalfem Białym, potężnym przeciwnikiem Saurona.

Aragorn - syn Arathorna, potomek Isildura, który kiedyś odebrał Sauronowi Pierścień Jedyny. Przedstawia się z początku jako Obieżyświat (Strażnik), walczący z sługami zła i czekający na chwilę, kiedy dojdzie do ostatecznej rozprawy z Sauronem. Jest prawowitym królem Gondoru i ma odpowiednie predyspozycje: jest niezwykle silny psychicznie (zło nie może ujarzmić jego rozumu), leczy dotykiem, jest bohaterski, odważny, potrafi pociągnąć do walki nawet zmarłych. W finale powieści zasiada na tronie Gondoru, a u jego boku jest ukochana Arwena.

Arwena - elfka, córka Elronda, ukochana Aragorna, niezwykle piękna i odważna, która wyrzekła się dla niego nieśmiertelności. Ratuje życie Frodowi i Aragornowi, potrafi leczyć i kontroluje żywioł wody.

Legolas - elf, członek Drużyny Pierścienia, wielki przyjaciel krasnoluda Gimlego, odważny, oddany przyjaciołom, gotów do największych poświęceń. Doskonale strzela z łuku.

Gimli - krasnolud, członek Drużyny Pierścienia, przyjaciel elfa Legolasa (te plemiona były wobec siebie wrogie, a jednak Gimli zaprzyjaźnił się z Legolasem, gdyż docenił zalety elfa). Bardzo silny, małomówny, doskonały wojownik, świetnie włada toporem.

Boromir - człowiek, syn namiestnika Gondoru, Denethora, członek Drużyny Pierścienia. Odważny i rycerski, ale jego wadami były rządza władzy i chciwość. Dlatego Pierścieniowi udało się nim zawładnąć. Boromir próbował go odebrać hobbitowi, ale potem zrozumiał swój błąd i dzielnie walczył z przeważającą siłą orków. Zginął w tej walce, ale dzięki niemu Frodo i Sam mogli bezpiecznie odpłynąć.

Merry i Pippin - (Meriadok Brandybuck, Peregrin Tuk) hobbici, którzy towarzyszyli Frodowi. Pierwszy został rycerzem Theodena, drugi Denethora. Wierni, oddani, odważni, bardzo weseli, o nieujarzmionym poczuciu humoru, czasem nieodpowiedzialni i mało przewidujący, umieli sobie zjednać nawet Drzewacza.

W powieści występują także: król Rohanu - Theoden; namiestnik Gondoru - Denethor; jego syn Faramir; księżniczka Eowina - niezwykle dzielna, zakochana nieszczęśliwie w Aragornie; zły mag Saruman; Grima Żmijowy Język - jego szpieg i doradca; Bilbo; Entowie; Eomer; Nazgule - upiory Pierścienia i wiele innych.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.