Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ogniem i mieczem (H. Sienkiewicz)

Problematyka

Opowiadanie o perypetiach miłosnych dwojga bohaterów nie stanowiło dla autora celu najważniejszego. Chodziło mu przede wszystkim o pokazanie, że dzięki heroicznej walce, wielkiemu męstwu, na jakie ich stać, Polacy mogą odnieść zwycięstwo nad każdym wrogiem. Sienkiewicz tworzy więc postacie idealnych patriotów, zdolnych do najwyższych poświęceń dla swojej ojczyzny (Skrzetuski miłość do kobiety stawia na drugim miejscu, po obowiązkach patriotycznych).

Powieść ta pisana była „ku pokrzepieniu serc”. W okresie, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, utwór stanowił wezwanie do podjęcia walki, dawał nadzieję na zwycięstwo, stąd być może pojawiły się kierowane pod adresem autora zarzuty o brak obiektywizmu w prezentacji wydarzeń historycznych, o nieuwzględnianie racji strony kozackiej w konflikcie z Rzeczpospolitą.

Wątek miłosny (miłość Skrzetuskiego i Heleny), ukazany na tle konfliktu polsko - kozackiego (ukraińskiego), zbudowany został według tradycyjnego schematu, znanego z literatury: spotkanie bohaterów, działanie rywala (Bohuna); rozdzielenie ukochanych; różne przygody utrudniające ponowne spotkanie; szczęśliwe zakończenie.

Powieść od momentu, w którym zaczęła się ukazywać (od maja 1883 do stycznia 1884 w odcinkach, jednocześnie w „Słowie” i „Czasie”, dwóch czasopismach) zyskała wielką popularność i uznanie. Czytelnicy docenili barwny, stylizowany na mowę staropolską, język, jakim została napisana, precyzję i plastyczność opisów przyrody, zwłaszcza stepów, sugestywność obrazów bitew, pochodów i pojedynków. Zachęcony wielkim powodzeniem powieści, Sienkiewicz napisał następnie Potop, a później Pana Wołodyjowskiego, które to utwory razem z Ogniem i mieczem skomponowały się w Trylogię.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.