Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzOpowiadanie o perypetiach miłosnych dwojga bohaterów nie stanowiło dla autora celu najważniejszego. Chodziło mu przede wszystkim o pokazanie, że dzięki heroicznej walce, wielkiemu męstwu, na jakie ich stać, Polacy mogą odnieść zwycięstwo nad każdym wrogiem. Sienkiewicz tworzy więc postacie idealnych patriotów, zdolnych do najwyższych poświęceń dla swojej ojczyzny (Skrzetuski miłość do kobiety stawia na drugim miejscu, po obowiązkach patriotycznych).
Powieść ta pisana była „ku pokrzepieniu serc”. W okresie, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, utwór stanowił wezwanie do podjęcia walki, dawał nadzieję na zwycięstwo, stąd być może pojawiły się kierowane pod adresem autora zarzuty o brak obiektywizmu w prezentacji wydarzeń historycznych, o nieuwzględnianie racji strony kozackiej w konflikcie z Rzeczpospolitą.
Wątek miłosny (miłość Skrzetuskiego i Heleny), ukazany na tle konfliktu polsko - kozackiego (ukraińskiego), zbudowany został według tradycyjnego schematu, znanego z literatury: spotkanie bohaterów, działanie rywala (Bohuna); rozdzielenie ukochanych; różne przygody utrudniające ponowne spotkanie; szczęśliwe zakończenie.
Powieść od momentu, w którym zaczęła się ukazywać (od maja 1883 do stycznia 1884 w odcinkach, jednocześnie w „Słowie” i „Czasie”, dwóch czasopismach) zyskała wielką popularność i uznanie. Czytelnicy docenili barwny, stylizowany na mowę staropolską, język, jakim została napisana, precyzję i plastyczność opisów przyrody, zwłaszcza stepów, sugestywność obrazów bitew, pochodów i pojedynków. Zachęcony wielkim powodzeniem powieści, Sienkiewicz napisał następnie Potop, a później Pana Wołodyjowskiego, które to utwory razem z Ogniem i mieczem skomponowały się w Trylogię.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.