Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Krzyżacy (H. Sienkiewicz)

Krzyżacy (H. Sienkiewicz)

Czas akcji

Wydarzenia przedstawione w Krzyżakach rozpoczynają się w 1399 r., kończą się zaś w r. 1410. Ramy czasowe wyznaczają dwa ważne wydarzenia historyczne, o których mowa w powieści: 22 czerwca 1399 r. królowa Jadwiga urodziła córeczkę, niestety królewna zmarła 13 lipca, królowa zaś 17 lipca 1399 r. Rok 1410 był rokiem pamiętnej bitwy pod Grunwaldem (15 lipca 1410 r.) przynoszącej zwycięstwo polskiemu orężowi; w bitwie tej wzięli udział bohaterowie Krzyżaków. Wydarzenia, o których mowa w epilogu, przenoszą akcję aż do roku 1466, kiedy to na mocy pokoju toruńskiego po wojnie trzynastoletniej Polska odzyskała Pomorze, Malbork i Elbląg.

Chcesz się lepiej przygotować? Obejrzyj za darmo ekranizację w Polsat Go >>

Miejsce akcji

W Krzyżakach mamy wiele miejsc akcji. Są to miejsca historyczne, np. Tyniec, Kraków, Ciechanów, Malbork, Szczytno, Sieradz, Płock, Wilno, Grunwald. Akcja rozgrywa się też w posiadłościach rycerskich: w Bogdańcu, w Zgorzelicach, w Spychowie.

Tło historyczne

W powieści przedstawione są wszystkie ważniejsze wydarzenia historyczne z przełomu XIV i XV wieku. Sienkiewicz, pisząc powieść, opierał się na źródłach historycznych, czerpał m.in. z Dziejów Polski Jana Długosza oraz z opracowania Karola Szajnochy Jadwiga i Jagiełło. Najważniejsze wydarzenia historyczne przedstawione w powieści to: połóg i śmierć królowej Jadwigi, antykrzyżackie powstanie na Żmudzi, śmierć Konrada von Jungingena i objęcie funkcji wielkiego mistrza przez Ulricha von Jungingena, brata zmarłego, wybuch wielkiej wojny z Krzyżakami w 1409 r., zwycięstwo pod Grunwaldem.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.