Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Latarnik (H. Sienkiewicz)

Latarnik (H. Sienkiewicz)

Geneza

Latarnika napisał Sienkiewicz po powrocie z czteroletniego pobytu za granicą, prawdopodobnie w ostatnich miesiącach 1880 r. Nowela ta oparta jest na rzeczywistym wydarzeniu. Prototypem Skawińskiego był Sielawa, który, podobnie jak bohater noweli, zaczytawszy się w otrzymanej przypadkowo powieści Murdelio Z. Kaczkowskiego stracił posadę latarnika w Aspinwall. Opisując wcześniejsze losy Skawińskiego i dając mu lekturę Pana Tadeusza Mickiewicza, udało się stworzyć Sienkiewiczowi utwór będący rodzajem przypowieści o losach polskich emigrantów.

Czas akcji

Akcja noweli rozgrywa się w latach 70. XIX w. Początkiem akcji jest przyjęcie przez głównego bohatera posady latarnika, koniec wyznacza opuszczenie przez niego Aspinwall, trwa to kilka miesięcy. Czas wspominanych wydarzeń obejmuje, dzięki retrospekcji zastosowanej w pierwszej części utworu, losy bohatera od 1830 r.

W środkowej, drugiej części utworu czas ulega spowolnieniu, dzięki czemu czytelnik obserwuje pogłębianie się harmonii między Skawińskim a przyrodą i zerwanie przez niego więzów ze światem ludzi. Czas staje w miejscu.

Czas opowiadania jest ważny zwłaszcza na początku i na końcu utworu - pierwszy i ostatni dzień. One mogą odwrócić losy bohatera, kolejne wydarzenia zmierzające do przewidywanego końca. Te dwa dni są wyraźnie skonkretyzowane, dookreślone przez porę, godzinę. Zamknięte w nich przeżycie wyraźnie się indywidualizuje. Akcja opowiadania staje się wolniejsza, ważniejszy jest w tych fragmentach czas przeżyć psychicznych głównego bohatera.

Zapamiętaj!

Retrospekcja - rozpatrywanie, przypominanie sobie minionych wydarzeń, przeżyć psychicznych; nawrót do przeszłości zakłócający tok opowieści.

Miejsce akcji

Wysepka u brzegów miasteczka Aspinwall; w pobliżu Panamy.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.