Sachem to utwór napisany w 1883 roku. Wchodzi w skład cyklu nowel indiańskich W krainie złota i Przez stepy. Autor podejmuje temat zagłady indiańskiego szczepu Czarnych Wężów. Henryk Sienkiewicz żywo interesował się tematyką indiańską. Głęboki protest budziło w nim prześladowanie Indian. Pisarz znal tę tematykę, ponieważ przebywał w Ameryce. Pierwsze zetknięcie się pisarza z Indianami miało miejsce na stacji w Ketchum (obecnie stan Idaho), później odwiedził kilka osiedli indiańskich.
Największe współczucie budziły u pisarza plemiona, które nie były już zdolne do oporu. Przebywał wśród nich kilka dni i z przykrością obserwował przejawy upadku, który cechuje rasy ginące. Rezultatem tych obserwacji i przemyśleń jest Sachem.
Akcja noweli umieszczona została w XIX wieku.
Całość rozgrywa się „w mieście Antylopie, położonym nad rzeką tegoż nazwiska, w stanie Teksas”.
Utwór Henryka Sienkiewicza jest nowelą.
Zapamiętaj!
Nowela - utwór epicki niewielkich rozmiarów o wyraziście zarysowanej akcji. Akcja rozwija się w kierunku punktu kulminacyjnego (punkt najwyższego napięcia), w którym rozstrzygają się losy bohaterów, zakończone wyraźnie zaakcentowaną puentą.
W utworze Sachem narrator mówi w trzeciej osobie, nie należy do świata przedstawionego, jest wszechwiedzący.
Narracja prowadzona jest w czasie przeszłym. Narrator nie przytacza dialogów, czyli rozmów osób występujących w utworze. Przytacza tylko pieśń wojenną sachema.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.