Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

W pustyni i w puszczy (H. Sienkiewicz)

W pustyni i w puszczy (H. Sienkiewicz)

Bohaterowie

Staś Tarkowski - czternastoletni młodzieniec urodzony i wychowany w Port Saidzie. Jego ojcem był Polak, a matką Francuzka (zmarła przy urodzeniu Stasia); wyższy, silniejszy od swych rówieśników, wysportowany, bystry, inteligentny, żądny przygód, energiczny. Dominujące cechy charakteru: szlachetność, odwaga i odrobina zarozumialstwa, zwłaszcza w stosunku do Nel.

Nel Rawlison - ośmioletnia Angielka, wychowana przez samotnego ojca. Jej matka nie żyła. Śliczna, delikatna dziewczynka. Do Stasia odnosiła się z wielkim podziwem dla jego mądrości i „dorosłości”.

Władysław Tarkowski - ojciec Stasia, inżynier, zatrudniony przy budowie Kanału Sueskiego. Jako młody człowiek brał udział w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię, skąd udało mu się uciec.

pan Rawlison - dyrektor kompanii, prowadzącej budowę Kanału Sueskiego; wdowiec, ojciec Nel.

Chamis, Idrys, Gebhr - Arabowie, porywacze dzieci.

Kali - młody Murzyn pochodzący z plemienia Wa-himów, królewski syn, porwany i sprzedany w niewolę, i Mea - młoda Murzynka, niewolnica. Staś uwolnił ich po zabiciu porywaczy. Towarzyszyli dzieciom w dalszej drodze trochę w charakterze służących, a trochę jako opiekunowie.

Smain - na polecenie rządu egipskiego miał prowadzić pertraktacje z mahdystami (zwolennikami Mahdiego). Zdradził i przeszedł na ich stronę. Rząd egipski zastosował wobec jego żony - Fatmy - i ich dzieci tzw. areszt domowy. Kobieta nie mogła opuścić domu ani Port Saidu, a chciała jechać do męża. Za jej namową Staś i Nel zostali porwani. Sądziła, że w zamian za uwolnienie dwójki białych dzieci będzie mogła połączyć się z mężem. Smain w powieści jest tylko wspomniany, Fatma pojawia się raz. Mimo to właśnie oni są sprawcami wszystkich wydarzeń.

Saba - wierny pies Nel, przebył z dziećmi całą drogę.

King - słoń, któremu Nel ocaliła życie.

Czas akcji: koniec XIX w.

Miejsce akcji: Afryka Północno-Wschodnia.

narracja: prowadzona jest w trzeciej osobie. Narrator ukrywa się za światem przedstawionym, o którym wie wszystko.

gatunek: Książka jest powieścią podróżniczo-przygodową. Opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pobytu dzieci i ich rodziców w Afryce.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.