Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ten obcy (I. Jurgielewiczowa)

Bohaterowie

Bohater główny:

Zenek Wójcik. Gdy dzieci zobaczyły go pierwszy raz, miał bladą, wynędzniałą twarz, zapadnięte policzki. Wiadomo było, że chłopiec dawno nie był w domu, świadczyły o tym niestrzyżone włosy, podniszczona drelichowa kurtka, wymięte spodnie. Zenek zwrócił jednak uwagę dzieci (szczególnie dziewcząt). Był bowiem chłopcem wysokim, szczupłym, ciemnowłosym, miał ładne szerokie brwi.

Bohater miał około szesnastu lat. Był nad wiek poważny i opanowany, skryty, zamknięty w sobie, nieufny. Jego ojciec to nałogowy alkoholik, który nigdy nie interesował się synem. Po śmierci matki konflikt z ojcem pogłębił się. Zenek nie kochany, niepotrzebny w domu, uciekł szukać wujka.

W czasie wędrówki ujawniło się wiele jego dodatnich cech: zaradność, samodzielność, wytrwałość, upór. Dominującą cechą Zenka była odwaga. Uratował dziecko pozostawione na wozie. Miał dobre serce. Lubił psa Dunaja. Mimo wielu błędów, które popełnił, chłopiec zdolny był do poprawy. Dzięki temu zyskał przyjaciół.

Bohaterowie pierwszoplanowi:

Dzieci występujące w powieści Ten obcy można nazwać postaciami pierwszoplanowymi. Są to ważne osoby, mają wpływ na przebieg akcji, aczkolwiek nie są bohaterami głównymi.

Pestka Ubyszówna przebywa w Olszynach wraz z matką. Pestka to dziewczyna ładna i zgrabna. Ma czarne, puszyste włosy, które kontrastują z szarymi oczami. Lubi być w centrum zainteresowania: pewna siebie, przebojowa. Swoim zachowaniem przypomina zachowanie chłopców. Pestka pochodzi z zamożnej rodziny. Jest jedynaczką, ma kochających rodziców. Stanowi kontrast Uli, swojej przyjaciółki. Pestka to dziewczyna ambitna, nie lubi być gorsza od innych, nie znosi porażek.

Ula Zalewska to rówieśniczka i koleżanka Pestki. Ula to przeciwieństwo Pestki, dziewczyna małomówna, skryta i nieśmiała. Nie lubi się zwierzać. Próba opowiedzenia przyjaciółce o sobie kończy się niepowodzeniem. Ula bowiem potrzebuje akceptacji, Pestka słuchając myśli o czymś innym. To onieśmiela dziewczynę.

Po śmierci matki Ula jest wychowywana przez ciotki. W Olszynach mieszka jej ojciec, lekarz. Dziewczyna ma do niego żal, ponieważ zostawił ją i jej mamę, ale zarazem chce z nim nawiązać bliższy kontakt. Delikatność i urok osobisty zjednują Uli przyjaźń Zenka. Obdarza ją zaufaniem, jej powierza swoje sekrety.

Marian Pietrzyk - zrównoważony i rozsądny chłopiec. Zawsze postępuje uczciwie. Szalone i naiwne pomysły Julka - swojego młodszego kuzyna - najpierw analizuje i dopiero potem niektóre wciela w życie. Niezbyt lubi Zenka, bo ten zajął jego dominującą pozycję w grupie. Organizuje jednak wyprawę do Strykowa, aby odnaleźć wuja Zenka.

Julek Miler - kuzyn Mariana, dziecinny, naiwny, pozytywnie nastawiony do świata i otoczenia, w działaniu kieruje się emocjami. Zenek staje się dla niego kimś niemal świętym, kimś dla kogo byłby gotów zrobić bardzo wiele. Angażuje się w pomoc dla Zenka. Nie chce, aby ten opuszczał wyspę.

Bohaterowie drugoplanowi:

Doktor Zalewski, ojciec Uli

matka Pestki

dziadkowie Mariana i Julka.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.