Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Stary człowiek i morze (E. Hemingway)

Bohaterowie

Santiago - stary rybak, którego prześladuje pech - od 84 dni nie złowił żadnej ryby. Człowiek uparty, silny wewnętrznie. Wie, że człowiek „Nie jest stworzony do klęski” - to znaczy nie poddaje się, nie załamuje, nawet jeśli jego działania kończą się niepowodzeniem. Bardzo lubi swojego młodego przyjaciela, Manolina. Wpaja mu życiowe wartości, które dobrze jest respektować - uczciwość, ambicję, honor, szacunek dla przyrody, która jest pokrewna człowiekowi. Santiago to stary mężczyzna, jego ręce noszą ślady licznych połowów (szramy od linek), a skóra pokryta jest licznymi plamami od słońca. Kiedyś był bardzo silny, teraz fizyczną słabość udaje mu się pokonać dzięki wewnętrznej pewności, że jeśli zechce, może wytrwać i pokonać olbrzymiego marlina. Piękny jest jego stosunek do morza i ryb, nazywa je braćmi i zabija tylko dlatego, że to stanowi środek jego utrzymania. Mówi do morskich ptaków jak do dobrych towarzyszy. Jego niezłomna postawa jest dowodem na to, że „człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” - to znaczy człowiek działający w zgodzie z prawymi zasadami jest zawsze zwycięzcą, nawet jeśli poniesie porażkę. Pierwowzorem Santiago była postać autentyczna, kubański rybak - przyjaciel Hemingwaya. Naprawdę nazywał się Gregorio Fuentes, zmarł w swoim miasteczku w wieku 104 lat.

Manolin - młody chłopiec, towarzysz rybackich wypraw Santiago. Choć rodzice każą mu przenieść się na inną łódź (ze względu na niepowodzenie starego rybaka), Manolin wciąż mu pomaga. Jest dobry, cierpliwy, mądry, wie, że stary towarzysz może go nauczyć nie tylko łowić ryby, ale przede wszystkim żyć uczciwie. Santiago jest dla Manolina najwyższym autorytetem, wzorem do naśladowania, ojcem duchowym.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.